Problematyczne faktury na pojemniki na odpady

Do Urzędu Miejskiego w Choroszczy docierają informacje od zaniepokojonych mieszkańców gminy Choroszcz, którzy od firmy MPK Pure Home otrzymują faktury obligujące ich do uregulowania należności za pojemniki na odpady. Czy jest to konieczne? Warto się nad tym poważnie zastanowić. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej.

W 2015 roku, w zakresie dostarczania pojemników na odpady oraz odbioru odpadów gmina Chroszcz współpracowała z konsorcjum firm: Czyścioch sp. z o.o. oraz RDF sp. z o.o. Umowa z tymi podmiotami zawarta była na okres 01.01.-31.12.2015r. i wygasała z dniem 31.12.2015r., jednakże do końca roku kalendarzowego zobowiązywała konsorcjum do bezpłatnego odbioru swoich pojemników z posesji mieszkańców, mieszkańcy zaś mieli obowiązek umożliwienia przejęcia przez firmę pozostawionych uprzednio pojemników, stanowiących własność firmy. 

Mając na względzie wygasającą umowę na dostarczanie pojemników mieszkańcom, a jednocześnie wypełniając zadanie własne, gmina Choroszcz pod koniec 2015 roku bezpłatnie wyposażyła swoich mieszkańców w odpowiednie pojemniki na odpady. Dostarczone przez gminę pojemniki opatrzone są napisem „GMINA CHOROSZCZ”. 

Obecnie, w 2016 roku, gmina Choroszcz ma podpisaną z umowę z firmą MPK Pure Home, ale jedynie w zakresie odbioru odpadów. Tymczasem, jak informują nas mieszkańcy, MPK Pure Home do niektórych z nich wysyła faktury obligujące do uiszczenia opłaty za pojemniki. W ocenie Urzędu Miejskiego w Chroszczy tak się dziać nie powinno (o czym stanowi Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Choroszcz) i firma MPK Pure Home (ani też żadna inna) nie powinna pobierać jakichkolwiek opłat od mieszkańców z tytułu wyposażenia nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne, czy też odbiór i zagospodarowanie odpadów. Wszelkie koszty z tym związane są zawarte w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi, którą mieszkańcy uiszczają na konto Urzędu Miejskiego w Choroszczy. Jeśli mieszkańcy indywidualnie, z własnej inicjatywy nie zamawiali w tej firmie dodatkowych pojemników na odpady, nie mają obowiązku uregulowania przedstawianych faktur, a tym samym zapłacenia wskazanych w dokumentach należności.

źródło: choroszcz.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments