Projekcja filmu „Historia Roja” w Wasilkowie

Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie zaprasza 15 października (sobota) godz. 15.00 na projekcję filmu „Historia Roja”.

Projekcja odbędzie się w Gimnazjum im. Ks. W. Rabczyńskiego w Wasilkowie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem filmu Jerzym Zalewskim.


O filmie:

Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim "Rój", traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych sześć lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować "wroga władzy ludowej".

Historia Roja, to awanturnicza opowieść o dwudziestoletnim chłopaku, który po wojnie formuje własny oddział partyzantki antykomunistycznej. Działający w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oddział Roja walczył do 1951 roku, kiedy to jego dowódca poniósł śmierć w obławie wojsk KBW, UB i LWP. Jest to historia sześciu lat walki i wielu spektakularnych akcji zbrojnych, historia egzekwowania prawa tam, gdzie zapanowało komunistyczne bezprawie, ale także opowieść o miłości, szczęściu, buncie i zdradzie, którego doświadczali młodzi partyzanci w najintensywniejszym okresie swojego życia. Losy Roja i jego żołnierzy zostały w okresie PRL całkowicie zafałszowane i do dziś pozostają praktycznie nieznane.

 

Obsada: 

Krzysztof Zalewski – Brejdygant | Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”

Wojciech Żołądkowicz| Starszy strzelec Bronisław Gniazdowski „Mazur”

Piotr Nowak | Wyszomirski

Marcin Kwaśny| Porucznik Roman Dziemieszkiewicz „Pogoda”

Mariusz Bonaszewski | Kapitan Zbigniew Kulesza „Młot”

Magdalena Kuta | Matka „Roja”

Karolina Kominek | Marta Burkacka

źródło: wasilkow.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments