Projekt „Inkubator Innowacyjności 4.0”

Trzy największe podlaskie uczelnie dostaną prawie 2 miliony złotych dofinansowania na komercjalizację badań. Przedstawiciele Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Uniwersytetu Medycznego opowiedzieli podczas konferencji prasowej (25.08) o projekcie „Inkubator Innowacyjności 4.0”

Inkubator Innowacyjności 4.0” to trzecia edycja projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma przyczynić się do promocji osiągnięć naukowych, zwiększenia ich wpływu na rozwój innowacyjności oraz do wzmocnienia współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym.

W wyniku przeprowadzonej oceny formalno-merytorycznej, decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wniosek konsorcjum białostockich uczelni jest jednym z 24 najlepiej ocenionych.

Trzy największe uczelnie z regionu mają potężny potencjał do współpracy z biznesem i do tego, żeby prowadzić tutaj prace badawcze, które muszą ujrzeć światło dzienne, a nie zostać schowane do szuflady – mówił podczas konferencji prasowej Tomasz Stypułkowski, prezes zarządu Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej.

Jednostką realizującą program „Inkubator Innowacyjności 4.0” po stronie Politechniki Białostockiej jest jej spółka celowa, czyli Instytut Innowacji i Technologii PB. Projekt będzie realizowany w konsorcjum, w którym liderem jest IITPB, a partnerami: Uniwersytet w Białymstoku oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Przyznane konsorcjum dofinansowanie wynosi 1,9 mln zł, wartość projektu to 2,1 mln zł.

Planujemy wesprzeć około 20 projektów o charakterze komercyjnym, czyli projektów naukowych na zaawansowanym etapie, którym brakuje niewiele do osiągnięcia potencjału stricte rynkowego – wyjaśniał Tomasz Stypułkowski z IITPB.

Liczymy na udział nie tylko naukowców z dziedzin nauk przyrodniczych i ścisłych, ale także że nauki społeczne się w to zaangażują. Ich opracowania dotyczą często rynku zachowań konsumenckich czy innowacyjnych metod zarządzania firmami, które możemy opracować i skomercjalizować – dodała Maria Truskolaska z Wschodniego Ośrodka Transferu Technologii UwB.

Pieniądze będą wydane m.in. na analizy potrzeb rynku, prowadzenie prac przedwdrożeniowych, w tym dodatkowych testów laboratoryjnych lub dostosowania wynalazku do potrzeb zainteresowanego nabywcy, czy przygotowanie projektów komercjalizacji wyników badań naukowych.

Po zmianie systemu oceny parametrycznej uczelni, osiągnięcia dążące do komercjalizacji nabrały większego znaczenia, więc Inkubator Innowacyjności to projekt ważny i dla nauki, i dla biznesu, i dla uczelni – mówiła Magdalena Knapp z Biura Transferu Technologii UMB.

W poprzednich latach, białostockie uczelnie zrealizowały projekty na łączną kwotę prawie 4 mln zł. Był to między innymi kompleksowy program rehabilitacji i zapobiegania schorzeniom stawów, stworzony przez zespół z Politechniki Białostockiej. Dr n. med. inż. Jolanta Zuzda opracowała autorskie zestawy ćwiczeń rehabilitacyjnych, a dr inż. Piotr Borkowski, specjalista inżynierii biomedycznej, zaprojektował i wykonał prototypy urządzeń wspomagających. To propozycja skierowana do osób starszych i sportowców. Oba urządzenia do ćwiczeń rotacyjnych pozwalają na częściowe lub całkowite odciążenie stawów przy wykonywaniu specjalnie opracowanych ruchów. Dzięki Inkubatorowi Innowacyjności mogłem stworzyć prototypy urządzeń, które teraz testuję i pokazuję przedsiębiorcom szukając firmy, która wprowadzi rozwiązanie na rynek – mówił dr inż. Piotr Borkowski.

Na Uniwersytecie w Białymstoku w ramach poprzednich edycji ministerialnego programu ruszyły m.in. badania dotyczące wykorzystania różnych roślin do oczyszczenia ścieków i wód ze szkodliwych związków, a na Uniwersytecie Medycznym – badania grzybów wykazały antynowotworowe działanie ekstraktu z korzeniowca sosnowego.

Inkubator Innowacyjności 4.0” finansowany jest ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments