Pudełka życia dla białostoczan

Pięć tysięcy pudełek życia trafi do mieszkańców Białegostoku. Mają one ułatwić niesienie pomocy ludziom samotnym, starszym, niepełnosprawnym w sytuacjach, kiedy ich zdrowie lub życie jest zagrożone. Inicjatywa Urzędu Miejskiego w poprzednich latach spotkała się z ogromnym zainteresowaniem białostoczan, dlatego Miasto zamówiło kolejną partię pudełek.

Zdarzają się momenty, kiedy potrzebna jest szybka pomoc służb ratowniczych, a brak kontaktu z człowiekiem po wylewie czy udarze może dramatycznie tę pomoc opóźnić. Pudełko życia może w takiej sytuacji być nieocenione. Czerwony, okrągły pojemnik zawiera wewnątrz magnes i kartę informacyjną, którą trzeba wypełnić. Jest tam miejsce na informacje o przebytych chorobach i alergiach, zażywanych lekach, najważniejsze numery telefonów do bliskich. Można wpisać dyspozycje, co ratownicy mają zrobić z domowymi zwierzętami, komu przekazać klucze do mieszkania. Można też do pudełka włożyć wypisy ze szpitali. Żeby informacje na temat stanu zdrowia uwiarygodnić, kartę powinien podpisać lekarz rodzinny. Potem wystarczy magnes przykleić do zewnętrznych drzwi np. lodówki, a pudełko schować do środka. Oczywiście nie musi to być lodówka, ale akurat ten sprzęt znajduje się w każdym domu, w widocznym miejscu. Informacje zawarte w karcie zostaną wykorzystane przez służby ratunkowe w sytuacji, kiedy zajdzie konieczność przeprowadzenia sprawnej akcji ratunkowej.

W ubiegłych latach Miasto rozdysponowało łącznie 9 tys. takich pudełek życia. Wszystkie przekazane zostały mieszkańcom. Teraz do Białegostoku trafiło kolejnych 5 tys. pudełek.

– Zainteresowanie pudełkiem życia – zwłaszcza seniorów – jest nadal bardzo duże. Dlatego chcemy tę inicjatywę kontynuować – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. – W chwili przyjazdu karetki pogotowia ludzie często nie są w stanie podać podstawowych informacji o sobie. Pudełko życia może pomóc uratować takiego człowieka.

Pudełko życia można otrzymać na parterze Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Słonimskiej 1, w Departamencie Spraw Społecznych przy ul. gen. J. Bema 60/1 oraz w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments