Ratunek przed zamarznięciem

Ponad osiemset interwencji chroniących osoby bezdomne i nietrzeźwe przed zamarznięciem podjęła już białostocka Straż Miejska w tym sezonie jesienno-zimowym. Od listopada ubiegłego roku trwa akcja „Zimowy Ratownik”, strażnicy apelują też o pomoc mieszkańców Białegostoku.

Zima to wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, samotnych, będących w podeszłym wieku. Tacy ludzie często narażeni są na zamarznięcie, a w ostatnich dniach temperatury na zewnątrz są dość niskie. Jedynym ratunkiem dla zagrożonych wychłodzeniem organizmu jest szybka reakcja. Białostocka Straż Miejska rozpoczęła akcję „Zimowy Ratownik” w listopadzie. Od tego czasu funkcjonariusze każdego dnia odwiedzają pustostany, węzły ciepłownicze, klatki schodowe, piwnice oraz inne miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Informują, gdzie potrzebujący mogą uzyskać pomoc i specjalistyczną opiekę. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia obowiązkiem strażników jest, w zależności od sytuacji, przewiezienie bezdomnego do noclegowni lub izby wytrzeźwień.

Podczas trwającej akcji strażnicy podjęli już ponad 800 interwencji. Najczęściej mają do czynienia z osobami po spożyciu alkoholu. Około 370 osób przewieziono do izby wytrzeźwień, 13 osób – do ogrzewalni i tyle samo przekazano pogotowiu ratunkowemu. Strażnicy prowadzą też kampanię informacyjną „Zareaguj – nie pozwól zamarznąć”. W ten sposób starają się uwrażliwić mieszkańców na problemy zagrażające w czasie zimy osobom bezdomnym.

Pamiętajmy, że obojętność jest groźna tak samo, jak mróz – apeluje zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – Każdy z nas powinien w tym trudnym okresie zwracać uwagę, czy ktoś obok nie potrzebuje pomocy.

Strażnicy apelują do mieszkańców, aby w okresie zimowym nie zapominali o osobach samotnych, bezdomnych i informowali strażników lub policję o niebezpiecznych sytuacjach. Każdą zauważoną osobę, która może potrzebować pomocy i miejsca, w których mogą przebywać bezdomni – należy zgłaszać pod numer tel. 986. Warto reagować, jeden telefon może uratować ludzkie życie – przypominają strażnicy.

Anna Kowalska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments