Razem dla cyberbezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego

Osiem podmiotów, jedna koalicja i szereg działań nakierowanych na to, by mieszkańcy województwa podlaskiego czuli się w cyfrowym świecie bezpieczniej. Z inicjatywy wojewody Jacka Brzozowskiego powstała Koalicja na rzecz e-bezpieczeństwa. W czwartek (18.04) sygnatariusze, w obecności wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, podpisali list intencyjny w tej sprawie. Pierwszą inicjatywą była konferencja skierowana do dyrektorów szkół i nauczycieli „Bezpieczna szkoła w cyfrowym świecie”, która odbyła się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

Przede wszystkim edukacja

– Rozpoczynamy kompleksowe działania, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w wymiarze cyfrowym mieszkańcom naszego regionu. To poważny problem – według danych NASK w roku 2023 mieliśmy 80 tys. cyberprzestępstw w kraju – niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej – podkreślał wojewoda podlaski.

Chcąc, by jak najmniejsza liczba mieszkańców regionu padała ich ofiarą, wojewoda zainicjował Koalicję na rzecz e-bezpieczeństwa, w której biorą udział także: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy oraz Polskie Radio Białystok i TVP3 Białystok.

– Każda współpraca na rzecz cyberbezpieczeństwa wpływa także na wzrost bezpieczeństwa państwa, dlatego dziękuję wojewodzie i koalicjantom za inicjatywę – mówił minister cyfryzacji.

– Wszelkie działania, które wpisują się w edukację, w poprawę wiedzy społeczeństwa o tym, jakie są zagrożenia w sieci, jak można zostać ofiarą cyberataku, są bardzo istotne. Mam też nadzieję, że przyczynią się także do zmniejszenia przestępczości – podkreślał mł. insp. Tomasz Haraburda z Wydziału w Białymstoku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Działania edukacyjne rozpoczęła konferencja „Bezpieczna szkoła w cyfrowym świecie”, skierowana do dyrektorów szkół i nauczycieli, którzy zdobytą wiedzę będą mogli przekazać młodemu pokoleniu. W planach jest organizacja spotkań dla samorządowców i seniorów.

Prelegenci poruszyli temat zagrożeń, jakie czyhają na placówki oświatowe – to m.in. phishing, czyli metoda, w której oszust podszywa się pod inną osobę czy instytucję. Przedstawiono sposoby ochrony oraz zgłaszania takich sytuacji. Omówiono także zagadnienie cyberprzemocy wśród dzieci i higieny cyfrowej.

1,5 mld zł na cyberbezpieczeństwo

Podczas konferencji dotyczącej Koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa minister cyfryzacji poinformował, że rząd przeznaczy 1,5 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy na działania samorządów podnoszące kompetencje cyfrowe mieszkańców oraz zapewniające im większe bezpieczeństwo.

– Chcemy zawalczyć o to, żeby jak najmniej było białych plam dotyczących dostępu do Internetu. Zrobimy wszystko, żeby te kompetencje cyfrowe wśród najmłodszych, ale i najstarszych – ze specjalnymi programami skierowanymi dla wszystkich 60 plus – też się rozrastały – mówił Krzysztof Gawkowski.

Umowy mają być zawarte z samorządami do końca czerwca, a projekty realizowane przez dwa lata.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments