Ślubowanie odebrał Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek. Zaznaczył, że dzień, w którym pogranicznicy rozpoczynają służbę, jest szczególny, ponieważ 12 października 1990 roku została sformowana Straż Graniczna. Dodał także, że formacja cieszy się olbrzymim poparciem w społeczeństwie, bo coraz więcej chętnych jest zainteresowanych wstąpieniem w szeregi formacji.
– Tym bardziej jesteśmy dumni i zaszczyceni, że taka duża ilość mieszkańców Podlaskiego odpowiada na naszą prośbę o wstąpienie do Straży Granicznej. Ilość 65 osób nowo ślubowanych jest rekordową. Nie tylko w tym roku, w którym już przyjęliśmy 182 funkcjonariuszy SG w szeregi naszej formacji, ale na przestrzeni kilkudziesięciu lat. W szczególności tak trudnym okresie tak duża ilość przyjmowanych funkcjonariuszy jest dla nas niezwykle cenna – zwrócił się do funkcjonariuszy komendant.
Zapewnianie bezpieczeństwa
Z kolei Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego w liście skierowanym na tę okoliczność podkreślił, że widoczne jest podobieństwo współczesnej formacji strzegącej granic do przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza.
– Tak jak przed laty Wasi przodkowie, również i Wy służycie w warunkach nieustannego zagrożenia i wzmożonej obronności. Stało się tak, gdyż nasz kraj jest celem hybrydowej agresji ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki, za którym stoi nieprzyjazna nam Rosja – napisał w odczytanym przez Mirosławę Jaroszewicz-Łojewską liście.
Marszałek podziękował także funkcjonariuszom za służbę, która pozwala Podlasianom czuć się bezpiecznie.
– Te słowa kieruję do Was nie tylko w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego, ale również jako podziękowanie mieszkańców naszego regionu, którzy dzięki Wam czują się bezpiecznie w swoich domach – napisał.
Przykład skuteczności działań
Gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek natomiast zwrócił uwagę na kwestię ochrony granic i zapewnienie Polsce bezpieczeństwa. Dodał, że Straż Graniczna, a przede wszystkim podlaski oddział, od kilku lat zmaga się w sposób efektywny, żeby zarządzać zjawiskiem nieuregulowanej migracji stworzonej przez władze państwa sąsiedniego.
– Tylko determinacja pozwalająca zarządzać tymi procesami skutecznie pozwoliła na to, że osiągnęliśmy takie cele, które pozwoliły na przywrócenie ładu i porządku w sferze przygranicznej z Republiką Białoruś. To polska Straż Graniczna w wymiarze nie tylko krajowym, ale europejskim jest stawiana jako przykład skuteczności działań w systemie bezpieczeństwa – przypomniał.
W trakcie uroczystości nastąpiło również uhonorowanie zasłużonych funkcjonariuszy odznaczeniami: Złotym i Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, funkcjonariusze służb mundurowych oraz licznie zebrane rodziny nowo zaprzysiężonych pograniczników.
tekst i fot.: Cezary Rutkowski
red.: Anna Augustynowicz
fot. Cezary Rutkowski /UMWP