Radni Białegostoku zdecydowali, że tuje rosnące na Plantach nie zostaną uznane za pomniki przyrody. Dyskusja nad przyszłością drzew rosnących przy Alei Zakochanych miała związek z rozpoczętą przez Miasto Białystok rewitalizacją parku.
Prace przy przebudowie zabytkowego Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego w Białymstoku rozpoczęły się w lutym 2024 r. Docelowo powstaną tam nowe nawierzchnie, nowe nasadzenia roślin, będzie też wymiana oświetlenia. Przebudowana zostanie także pobliska ul. Akademicka. Inwestycja ma na celu rewaloryzację Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego zgodnie z opracowaną dokumentacją projektową, zaleceniami konserwatorskimi i wydanym pozwoleniem na budowę, w tym także w zakresie zieleni – istniejącej i planowanej do wykonania. Dlatego też w celu przywrócenia historycznego wyglądu Plantom część żywotników zachodnich ma zostać wymieniona na nowe. Ta decyzja wywołała dyskusję podczas sesji, co do jej zasadności.
– Bardzo się cieszę z tej dyskusji, bo o tak ważnych dla mieszkańców miasta inwestycjach zawsze warto rozmawiać. Wierzę w to, że nowe oblicze tego ulubionego miejsca spacerów zyska uznanie w oczach białostoczan. Tak już zresztą bywało w naszym mieście w przeszłości, że niektóre decyzje najpierw budziły emocje, ale ostatecznie wszyscy aprobowali zmiany, bo okazywały się zmianami na lepsze.
Podczas rewaloryzacji Parku Planty planowane jest odtworzenie układu alejek parkowych i wymiana ich nawierzchni na granitową oraz typu HanseGrande (aleja główna od ul. Akademickiej do ul. Mickiewicza, Bulwary Kościałkowskiego oraz alejki boczne), odtworzenie różanki wraz z montażem systemu nawodnienia, wykonanie kwietników dywanowych, rekultywacja trawników, wymiana roślin, odtworzenie wyglądu latarni parkowych, wykonanie niezbędnej infrastruktury technicznej parku, tj. kanalizacji deszczowej, sanitarnej, wodociągowej oraz instalacji energetycznej.
Cała inwestycja ma kosztować w sumie prawie 46 mln zł i zakończyć się w terminie 26 miesięcy od podpisania umowy.
Jak będzie wyglądać Park Planty po rewitalizacji – można zobaczyć na wizualizacjach zamieszczonych poniżej.