Rockowania – rusza największy przegląd muzyczny w województwie podlaskim

Rockowania – największy przegląd muzyczny w województwie podlaskim – rusza już w najbliższą sobotę, 16 marca, koncertem podlaskich zespołów metalowych. W Spodkach Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, organizatora imprezy, wystąpią Amnestia, Gypsy Caravan oraz Bright Ophidia.

Koncert zacznie się o godz. 19.00, a bilety będą kosztowały 20 złotych. Jako pierwsza na scenie zagra Amnestia, metalowy skład z Olecka i Augustowa, laureat II miejsca ubiegłorocznych Rockowań. Po nich na scenę wejdzie Gypsy Caravan – metalcorowa grupa, która zajęła pierwsze miejsce podczas Rockowań 2017. Na końcu wystąpi białostocka progmetalowa Bright Ophidia, która w audycji „Pod powierzchnią” Polskiego Radia Białystok została uznana przez lokalne środowisko muzyczne za jeden z trzech najlepszych zespołów 2018 roku na podlaskiej scenie muzycznej. Na perkusji w Bright Ophidii gra Cezary Mielko – dyrektor WOAK, pomysłodawca Rockowań. 

Od dawna myślałem o wojewódzkim przeglądzie zespołów rockowych. Sam jestem muzykiem, znam lokalną scenę muzyczną i jej potrzeby, dlatego kiedy tylko pojawiła się taka możliwość, wystartowaliśmy w WOAK-u z Rockowaniami. O tym, że pomysł chwycił, świadczy fakt, że w tym roku  organizujemy już czwartą edycję – wyjaśnia Cezary Mielko.

Marek Maliszewski, wokalista zespołu Gypsy Caravan, laureata pierwszego miejsca w 2017 roku, dodaje: – Udział naszego zespołu w Rockowaniach był bardzo ciekawym wyzwaniem i mobilizacją do dalszej pracy. Polecamy przegląd wszystkim składom – i tym nowym, i ekipom grającym od jakiegoś czasu. Poza możliwością zagrania paru koncertów mogliśmy się dowiedzieć, jak wygląda scena, i poznać wiele ciekawych osób. Rockowania bardzo pozytywnie wpłynęły na naszą twórczość i przekaz.

Przegląd kierowany jest do zespołów z województwa, niezwiązanych kontraktem czy umową wydawniczą, grających głównie szeroko pojętą muzykę rockową, ale coraz częściej zgłaszają się też składy idące bardziej w stronę innych gatunków, takich jak funk, jazz czy reggae. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 8 kwietnia 2019 r. Kolejny etap Rockowań to przesłuchania powiatowe, odbywające się w kilku czy nawet kilkunastu miejscowościach województwa podlaskiego. Czternaście grup wybieranych jest do dwóch półfinałów, a do finału awansuje siedem składów – sześć wskazanych przez jury i jeden wyłaniany w głosowaniu internetowym. Tegoroczny koncert finałowy zaplanowany jest na 12 października w Białymstoku. Główna nagroda Rockowań to 5000 złotych, drugie i trzecie miejsce to odpowiednio 2500 zł oraz 1000 zł. Nagrodą specjalną, ufundowaną przez partnera medialnego przeglądu: Polskie Radio Białystok, jest koncert na żywo na antenie radia.

Promocja jest jedną z najważniejszych rzeczy jeżeli chodzi o młodych, nowych wykonawców, a takie przedsięwzięcia jak Rockowania umożliwiają im to znakomicie  – podkreśla Marcin Kozłowski z Polskiego Radia Białystok. – To też powoduje, że ci młodzi wykonawcy starają się ten swój warsztat z roku na rok poprawiać, a my staramy się mówić o nich i prezentować ich utwory naszym słuchaczom. 

Korzyści z udziału w przeglądzie dostrzega również Michał Czarnecki, laureat ostatniej edycji imprezy: – Rockowania dają takie poczucie wewnątrz, że ma się coś do powiedzenia nie tylko sobie i to jest, myślę, pierwszy punkt w twórczości chyba każdego zespołu; tylko kwestią czasu jest, kiedy się to ujawni. 

źródło: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments