Rocznica Bitwy Białostockiej

Białystok oddał hołd dawnym mieszkańcom miasta pomordowanym przez bolszewików. Dziś mija 99 lat od wydarzeń związanych z wojną polsko-bolszewicką. 22 sierpnia 1920 roku miała miejsce bitwa o Białystok. Z tej okazji władze miasta przygotowały uroczystości, w których wzięli udział także mieszkańcy. W białostockich miejscach pamięci zostały złożone kwiaty.

W czwartek (22 sierpnia) z okazji rocznicy Bitwy Białostockiej w wojnie polsko-bolszewickiej przedstawiciele prezydenta miasta od godz. 10.30 składali kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary bolszewickiej zbrodni przy ul. gen. S. Maczka, pomnikiem-krzyżem pamięci żołnierzy poległych w obronie Białegostoku przy ul. Zwycięstwa, na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada oraz pod pomnikiem 42. Pułku Piechoty w Parku Konstytucji 3 Maja. W południe z okazji rocznicy bitwy na Rynku Kościuszki odbyły się główne uroczystości, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostały również złożone kwiaty. We wszystkich tych miejscach zapłonęły znicze.

– To była największa w dziejach miasta, wygrana bitwa – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Chcemy, aby pamięć o tych doniosłych dla historii miasta wydarzeniach trwała wśród kolejnych pokoleń białostoczan.

Rocznica tych odległych wydarzeń, wzorem ubiegłych lat, stała się też okazją do zorganizowania inscenizacji epizodu z walk. Widowisko rekonstrukcyjneodbyło się 18 sierpnia na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej.

Anna Kowalska

Źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments