Rocznica masowej wywózki na Sybir

Bieg Pamięci Sybiru, album „Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej” oraz koncert symfoniczny – to wydarzenia, jakie odbędą się w Białymstoku w związku z 79. rocznicą pierwszej masowej wywózki na Sybir.

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się akcja, podczas której wywieziono na Wschód ponad 140 tysięcy osób. Była to pierwsza masowa deportacja zorganizowana przez władze sowieckie, która dotknęła ludność z Kresów II Rzeczypospolitej.

W okresie okupacji sowieckiej praktycznie co piąty białostoczanin „zniknął” ze swego mieszkania, kamienicy, domu… Niemal każda rodzina została dotknięta sowieckimi prześladowaniami. Deportacje i lata wojny spowodowały wielkie straty ludnościowe, doprowadziły do gospodarczego i kulturalnego upadku Białegostoku.

Ta tragiczna historia naszego miasta zobowiązuje nas do upamiętnienia ofiar deportacji w wyjątkowy sposób. Dlatego właśnie w Białymstoku budujemy Muzeum Pamięci Sybiru – instytucję kultury, której celem jest pielęgnowanie pamięci między innymi o wydarzeniach sprzed niemal osiemdziesięciu lat – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Muzeum Pamięci Sybiru to obecnie największa inwestycja muzealna w Polsce na wschód od Wisły. Docelowo będzie mieściło się w przedwojennym magazynie przy ul. Węglowej. Chcąc upamiętnić tragiczne wydarzenia z lutego 1940 roku muzeum we współpracy z Fundacją Białystok Biega oraz Operą i Filharmonią Podlaską przygotowało wiele wydarzeń kierowanych do mieszkańców Białegostoku i regionu w różnym wieku.

10 lutego Muzeum Pamięci Sybiru we współpracy z Fundacją Białystok Biega zorganizuje 1. Bieg Pamięci Sybiru. Trasa zostanie podzielona na cztery odcinki nawiązujące do wydarzeń z nocy 9 na 10 lutego 1940 r. W biegu weźmie udział ok. 800 osób z Polski i zagranicy. Na trasie będzie można zobaczyć m.in. rekonstruktorów, pojazdy, instalacje, specjalne tabliczki. Wszystko po to, by bieg stał się doświadczeniem zmuszającym do refleksji i pozostającym w pamięci na długo.

Album „Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej” – najnowsza publikacja Muzeum Pamięci Sybiru zawiera rysunki, stanowiące wizualizację własnych przeżyć autorki i doświadczeń innych Sybiraków. Alina Maliszewska jest ikoną polskiej animacji filmowej, współautorką rysunkowych seriali, takich jak „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „Baśnie i waśnie”, „Proszę słonia”, a także reżyserką czterdziestu filmów animowanych. To też plastyczka, scenarzystka i scenografka.

Promocja „Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej” odbędzie się 8 lutego o godzinie 18.30 w foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej 2. Towarzyszyć jej będzie wystawa. Po wernisażu białostoczanie usłyszą koncert pt. „Pamięć”. W programie – Concertino na fortepian i orkiestrę smyczkową oraz „Pro Memoria 1940” Tadeusza Trojanowskiego. Wieczór zamknie ostatni wielki utwór Piotra Czajkowskiego – VI symfonia h-moll „Patetyczna”.

(oprac. Kamila Bogacewicz)

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments