Rowerowa Stolica Polski

Miasto Białystok po raz piąty dołączyło do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, organizowanej przez Bydgoszcz. Współzawodnictwo rozpoczęło się 1 czerwca. Do akcji zgłosiło się ponad 60 miast oraz ponad 80 gmin, poza Białymstokiem i Bydgoszczą to także m.in. Poznań, Zielona Góra, Płock, Toruń, Suwałki i Koszalin. Już 5 czerwca odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Dbam o rower” przed Centrum Aktywności Społecznej.

Rywalizacja to nie tylko tytuł i puchar dla najlepszego miasta, to również nowe stacje naprawy rowerów dla najlepszych trzech miast oraz wyróżnienia indywidualne. Dla rowerzystów kręcących kilometry dla Białegostoku Miasto przewidziało nagrody w postaci voucherów do sieci sklepów sportowych.

W pierwszej edycji konkursu (w 2019 roku) do Białegostoku trafiły dwa rowery za I miejsce w rywalizacji ogólnopolskiej w kategorii mężczyzn. Rower otrzymał pan Jarosław, który przejechał 5204,62 km. Drugi rower za II miejsce w rywalizacji ogólnopolskiej w kategorii kobiet otrzymała pani Elżbieta, która przejechała 2260,93 km.

Udział w rowerowych zmaganiach jest bardzo prosty. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację „Aktywne Miasta” i wybrać Białystok jako miasto, dla którego będą zbierane kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata, dlatego uczestnik przebywający poza granicami kraju może również przystąpić do rywalizacji na rzecz wybranego miasta i tworzyć wspólnie niezapomniane, sportowe emocje.

W zabawie będzie liczył się każdy kilometr przejechany od 1 do 30 czerwca. Udział w zabawie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny. W czerwcu mieszkańcy Białegostoku będą mieli możliwość otrzymania gadżetów rowerowych podczas konkursów i wydarzeń, o których Miasto będzie informować na bieżąco na swoich stronach oraz na antenie Radia JARD. To radio objęło lokalne wydarzenie patronatem medialnym.

W poniedziałek (5 czerwca) w godz. 14.00-18.00 zaplanowano wydarzenie pod hasłem „Dbam o rower”. Na parkingu przed budynkiem Centrum Aktywności Społecznej zostanie rozstawiony namiot, w którym zorganizowany zostanie bezpłatny punkt przeglądu rowerów (podstawowy przegląd rowerów, regulacja hamulców i przerzutek, smarowanie łańcucha, regulacja kierownicy, pompowanie kół). Do współpracy zaproszono Straż Miejską, która przeprowadzi akcje profilaktyczno-edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym (nie będą znakowane rowery).

Więcej szczegółów dotyczących konkursu znajduje się na stronie organizatora.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz UM w Białymstoku

Źródło: UM w Białymstoku

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments