RUDNIA PROJEKT – DZIEDZICTWO ZATOPIONYCH WSI

KGW Sołectwa Bondary docenia historię lokalną, dzięki czemu już na początku sierpnia na terenie plaży w Bondarach stanie 8 map piktogramowych odtwarzających nieistniejące już wsie zatopione przez wody zbiornika SiemianówkaRealizowane zadanie warsztatowo-inwentaryzacyjne, wykorzystywać będzie przekaz międzypokoleniowy i pamięć historii jako nośnik tradycyjnych wartości kultury ludowej woj. podlaskiego.

O historii lokalnej warto mówić, pisać i tworzyć projekty, nie tylko by wspominać dawne wydarzenia i chronić dziedzictwo konkretnej przestrzeni, ale przede wszystkim by zbliżać się do historii ludzi. Przeszłości małych ojczyzn, coraz bardziej chronią i popularyzują zaktywizowane obecnie koła gospodyń wiejskich, przeświadczone, że historia lokalna podlega ochronie permanentnie. KGW Sołectwa Bondary otrzymało dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury na realizację zadania RUDNIA PROJEKT – DZIEDZICTWO ZATOPIONYCH WSI, dzięki któremu w Bondarach oraz na terenach linii brzegowej Zbiornika Siemianówka w obrębie Gmin Michałowo i Narewka odbędzie się szereg wydarzeń aktywizujących lokalną społeczność, a w tym wystawa map piktogramowych odtwarzających nieistniejące już wsie zatopione przez wody zbiornika.

Chcielibyśmy pokazać, że na historię naszych terenów składają się dzieje bardzo różne i zacierające się przestrzenie, które z upływem czasu tracą swoją tożsamość ­­­– podkreśla Maria Twarowska, koordynatorka zadania. Stąd pomysł na projekt, którego głównym elementem będzie wystawa map piktogramowych nieistniejących już wsi – 5 całych i 3 kolonii. Pozytywna reakcja z jaką się spotkaliśmy, nie tylko ze strony Narodowego Centrum Kultury przyznającego dotację na projekt, ale także lokalnego środowiska, które zaangażowało się w jego realizację,  udowadnia, że mała historia tego miejsca, zasługuje na naszą uwagę.

Mapy, które są obecnie w przygotowaniu, w symboliczny sposób pokażą  umiejscowienie domów i innych obiektów charakterystycznych dla poszczególnych wsi. Dlatego też na tym etapie projektu KGW Sołectwa Bondary zwraca się z prośbą o kontakt do byłych mieszkańców i ich rodzin z Rudni, Garbar, Bołtryków, Bud, Starej Łuki oraz wysiedlonych kolonii Bachur, Tarnopola i Siemianówki,  i o zajęcie stanowiska w sprawie  umieszczenia swojego nazwiska przy lokalizacji siedliska.

Organizatorzy poszukują również ciekawych informacji i wspomnień, dla których utrwalenia znajdą odpowiednie miejsce i formę, podkreślając, że celem pozyskania informacji jest utrwalenie pamięci o ludziach i miejscach, których już nie ma.

Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt z organizatorami pod adresem mailowym: bondary.kgw@gmail.com

 

źródło: Koło Gospodyń Wiejskich Sołectwa Bondary

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments