Rusza Podlaskie Kino Plenerowe

Już jutro, w piątkowy wieczór (21.08), w Wysokiem Mazowieckiem wyświetlony zostanie pierwszy film w ramach Podlaskiego Kina Plenerowego. Do 6 września mobilne kino będzie „wędrować” przez kolejne miasta regionu. Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny. Mieszkańców województwa oraz turystów na wydarzenie zaprosił marszałek Artur Kosicki podczas wtorkowej (18.08) konferencji prasowej.

Ilustracja do artykułu [18.08.2020] Konferencja dot. Kina Plenerowego 06.jpg

– Uważam, że w trudnym czasie epidemii,  powinniśmy zadbać o to, żeby trochę kultury i rozrywki trafiło do mieszkańców naszego województwa – mówił marszałek Kosicki. – Przedsięwzięcie ma pozwolić na to, by pobyć razem w bezpiecznych warunkach i obejrzeć dobry film. To nie będzie zadanie niełatwe, ale dołożymy wszelkich starań by tak się stało. Wierzymy także w rozsądek uczestników projekcji.

Darmowe odbędą się w ośmiu podlaskich miastach. Po inauguracyjnym seansie w Wysokiem Mazowieckiem, filmy w plenerze będzie też można obejrzeć w Sokółce, Łapach, Tykocinie, Supraślu, Białymstoku, Augustowie i Kolnie. W każdej miejscowości wyświetlone zostaną po dwa tytuły.

– W dzisiejszych czasach powinniśmy myśleć nie tylko o epidemii, ale także pamiętać o zadaniach ważnych, z których najważniejszą jest kultura – mówił Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej, na terenie której odbędą projekcje w stolicy regionu.

Uczestniczący w konferencji Mariusz Dudziński, burmistrz Tykocina, przypomniał, że dla turystycznego miasteczka, taka inicjatywa jest bardzo korzystna.

– Tykocin to nie tylko mieszkańcy miasta, którzy licznie biorą udział w tego typu przedsięwzięciach, ale także turyści, których rocznie przyjeżdża tu ok. 100 tys. osób – mówił.

Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap, w których plenerowe kino zagości 28.08, dziękował marszałkowi za inicjatywę.

– To jest taki element, który w jakiś sposób zrekompensuje mieszkańcom odwołane z powodu epidemii imprezy – zaznaczył.

Podlaskie Kino Plenerowe będzie miało formułę kina samochodowego z autami zaparkowanymi w bezpiecznej odległości. Widzom udostępnione będą także dezynfekowane każdorazowo leżaki. W projekcjach będzie mogło wziąć udział do 150 osób przebywających w wygrodzonym terenie.

Repertuar cyklu dobrany został w taki sposób, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Tak więc znalazły się w nim bajki dla najmłodszych, komedie, filmy akcji, jak i dramaty. Szczegółowy plan projekcji jest dostępny na naszej stronie – link do strony.

Przedsięwzięcie realizuje Podlaski Instytut Kultury (PIK) w partnerstwie z Fundacją na rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej oraz lokalnymi ośrodkami kultury.

– Obecnie najważniejszym zadaniem PIK jest wspieranie lokalnych ośrodków kultury oraz inicjatyw kulturalnych w regionie – zaznaczyła w rozmowie z dziennikarzami Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor PIK. – To nie ostatnia inicjatywa naszej instytucji, ale jedna z wielu, które będzie proponować mieszkańcom Podlaskiego.

 

Małgorzata Sawicka, fot. Mateusz Duchnowski / Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments