Ruszają próby do spektaklu „Popiełuszko”

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku ruszają próby do spektaklu „Popiełuszko”. Przedstawienie powstaje z okazji 33 rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 

Spektakl będzie miał charakter pasyjny. Scenariusz, autorstwa Konrada Szczebiota, Janiny Żukiewicz oraz Jana Nowary  stanowi opowieść o człowieczeństwie bł. ks. Jerzego. Przedstawienie reżyseruje Jan Nowara, autorem scenografii jest Marek Mikulski, a za choreografię odpowiada Tomasz Dajewski.

 

– Zależy nam na tym, aby przybliżyć niezwykle ważną i wartościową postać ks. Jerzego – kapelana warszawskiej „Solidarności”, obrońcy praw człowieka w PRL, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, a także błogosławionego Kościoła Katolickiego – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

           

Przedstawienie powstaje z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”. Józef Mozolewski – Przewodniczący Zarządu przyznaje, że odwaga i poświęcenie
bł. ks. Jerzego Popiełuszki są czymś niezwykłym.

– Uznałem iż, powinniśmy ze zdwojoną siłą przybliżać postać bł. ks. Jerzego, szczególnie młodym pokoleniom, ponieważ nie bardzo znają najnowszą historię. Są książki, filmy, prowadzone są prelekcje o bł. ks. Jerzym, ale uznałem ze sztuki teatralnej do tej pory nie było. Stad też mój pomysł, aby w 33. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego oraz w kolejną rocznicę śmierci jego rodziców wystawić właśnie w Białymstoku sztukę „Popiełuszko” – mówi Józef Mozolewski.

 

Spektakl „Popiełuszko” otrzymał wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

– Zarząd Województwa Podlaskiego jednogłośnie podjął decyzję o wsparciu finansowym spektaklu „Popiełuszko”. Niewątpliwie zespół Teatru Dramatycznego podjął się realizacji trudnego zadania, ale wierzymy, że uda mu się wiernie przedstawić postać
bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a zwłaszcza jego przesłanie o tym, by żyć w prawdzie i zło dobrem zwyciężać. Jestem przekonany, że spektakl będzie dla widzów źródłem głębokich przeżyć, bo przecież apel bł. księdza Jerzego by dawać świadectwo prawdzie
i nie godzić się na kłamstwo, jest ciągle bardzo aktualny – mówi Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego

 

Przedstawienie dofinansował również Urząd Miejski w Białymstoku.

– Choć błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko pochodził z Suchowoli, to w jego życiu nie brakuje wątków związanych z Białymstokiem. Nic dziwnego, że gdy padła propozycja, by miasto brało udział w realizacji sztuki o kapelanie "Solidarności" nie zastanawialiśmy nawet przez chwilę. Sztuka teatralna to jeden ze sposobów, by przypominać o życiu i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego – mówi Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku.

 

W spektaklu zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka, Katarzyna Siergiej, Krzysztof Ławniczak, Sławomir Popławski, Marek Tyszkiewicz, Franciszek Utko oraz gościnnie: Jakub Lasota – aktor wybrany w castingu, ogłoszonym przez teatr.

– Cieszę się z możliwości, jaką daje mi współpraca z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku przy najnowszej realizacji. Otrzymałem kredyt zaufania i wcielę się w postać księdza Jerzego Popiełuszki. To wyzwanie, gdyż ksiądz Jerzy jest postacią z niedalekiej przeszłości. Wielu go pamięta. Nie czuję jednak obawy. Bowiem wartością będzie rozwikłanie, kim ten nietuzinkowy człowiek jest dla mnie samego. I na czym polega jego wielkość; tak prawdziwie. Po ludzku. Czuję ekscytację, gdyż pierwsze, co odczułem wyraźnie, gdy oglądałem dokumenty o Jerzym Popiełuszce było to, że wierzył on głęboko w odpowiedzialność. Rozumiem to. I bardzo szanuję. Odpowiedzialność więc jest i  moim punktem wyjścia, by zrozumieć wybory oraz siłę księdza Jerzego Popiełuszki – mówi Jakub Lasota.

Sponsorami spektaklu są: Jaz-Bud Sp z. o.o., Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, Mlekovita oraz Biaform. Partnerami przedstawienia są także Wojewoda Podlaski oraz Instytut Pamięci Narodowej. Premiera „Popiełuszki” pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji ks. Arcybiskupa dr Tadeusza Wojdy odbędzie się 21 października 2017 roku. Bilety dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej, na stronie: dramatyczny.pl/kupbilet.

 

„Popiełuszko”

 

Premiera: 21 października 2017 r.

Scena Duża

Czas trwania: 60 minut

Ceny biletów*:

– normalny – 35 zł,

– ulgowy – 30 zł,

– szkolny – 20 zł,

*przy zakupie minimum dziesięciu biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

 

Autorzy sztuki: Konrad Szczebiot, Janina Żukiewicz, Jan Nowara

Reżyseria: Jan Nowara
Scenografia: Marek Mikulski
Choreografia: Tomasz Dajewski

Spektakl można obejrzeć:

  • 21 października o godz. 19.00 (Premiera)
  • 22 października o godz. 15.00
  • 22 października o godz. 17.00
  • 24 października o godz. 9.30 (spektakl szkolny)
  • 24 października o godz. 11.30 (spektakl szkolny)
  • 25 października o godz. 9.30 (spektakl szkolny)
  • 25 października o godz. 11.30 (spektakl szkolny)
  • 27 października o godz. 20.30
  • 28 października o godz. 17.00
  • 29 października o godz. 17.00

źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments