Rynek 11 Listopada zmieni swoje oblicze

W październiku br. Gminie Choroszcz Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał dotację na rewitalizację Rynku 11 Listopada. Jest to najwyższa kwota dotacji spośród podmiotów obdarowanych wsparciem. Dzięki temu Rynek 11 Listopada w Choroszczy zostanie zmodernizowany, ale nie zmieni swojego charakteru. Dzięki temu gmina Choroszcz zyska eleganckie, nowoczesne centrum. 

 

Rewitalizacja – przebudowa Rynku 11 Listopada w Choroszczy planowana jest do realizacji w 2018 roku – z zakończeniem do końca roku 2019. Dofinansowanie ze środków zewnętrznych pochodzących z RPO WP na lata 2014-2020 to suma ok. 1,4 mln zł.

 

Zakres przebudowy Rynku 11 Listopada w Choroszczy, by wymienić tylko najważniejsze z projektowanych zmian, będzie oznaczać przekształcenie układu komunikacyjnego wraz ze zmianą nawierzchni placu, która zostanie wykonana z kostki granitowej i lekko wyniesiona. Rynek zyska nowe nasadzenia drzew, a także trawniki i krzewy (żywopłoty). Nowe będzie zagospodarowanie skweru: na rynku staną elementy małej architektury: ławeczki, lampiony, przestrzenne szachy. Powstanie też fontanna w formie tzw. mokrej posadzki; fontanna będzie uruchamiana okresowo i będzie barwnie podświetlona.

Wraz z pracami odbywającymi się na powierzchni Rynku, przebudowie ulegną także systemy podziemne: instalacja sanitarna, a także instalacja elektryczna. Przestrzeń zyska też nowe oświetlenie: latarnie, niskie lampy, oprawy świetlne, dające iluminację pomnikowi-obeliskowi i fontannie.

Dzięki rewitalizacji, Rynek 11 Listopada w Choroszczy zyska jeszcze bardziej prestiżowy i dostojny charakter. Wszak, obok Placu dra Z. Brodowicza, jest on jednym z dwóch skwerów-centrów miasteczka, spełniającym funkcje reprezentacyjne: tu bowiem znajduje się Kościół parafialny, siedziba banku, w niedalekim pobliżu przy ul. Lipowej cerkiew, a także posterunek Policji, zaś tuż obok – przy ul. Dominikańskiej zlokalizowany jest magistrat. Na Rynku 11 Listopada organizowane są ważniejsze wydarzenia okolicznościowe i patriotyczno-religijne, istotne dla samego miasta, ale też całej gminy Choroszcz.

 

„Dzięki rewitalizacji – mówi burmistrz Choroszczy Robert Wardziński – Rynek 11 Listopada, a z nim ważne centrum Choroszczy i samo miasto, a także gmina zyskają istotną przestrzeń: Rynek uzyska nowynowoczesny charakter – tłumaczy burmistrz – nie tracąc przy tym swej historycznej natury: będzie świeżo, czysto, przestronnie, po prostu ładnie, a przede wszystkim dostojnie – dodaje włodarz gminy. Rewitalizacja Rynku spowoduje, że skwer stanie się przestrzenią, która przechodząc modernizacje, nie uszczupli czy nie zabierze uroku pobliskim obiektom i budynkom. Wręcz przeciwnie, dzięki rewitalizacji Rynku – przewiduje burmistrz Choroszczy – na prestiżu i ogólnej estetyce zyska także najbliższe otoczenie. Wierzę – kontynuuje – że mieszkańcy jeszcze bardziej polubią to miejsce i z chęcią będą je odwiedzać.

Dofinansowanie przyznane Gminie Choroszcz przez Zarząd Województwa Podlaskiego zostało wyasygnowane z Regionalnego Programu Operacyjnego na projekty zgłoszone przez gminy należące do Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia N.A.R.E.W.

źródło: Urząd Miejski w Choroszczy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments