Urodzinowy zlot zgromadził ok. tysiąca harcerzy i harcerek z hufców z całego województwa. Zaczął się od uroczystego ogniska – symbolu jedności i ducha harcerstwa. Dla uczestniczącej w nim młodzieży była to chwila wspomnień, historii i refleksji.
Wspomnieniom oddał się też wicemarszałek Olbryś. Jak podkreślił, harcerstwo jest istotną częścią jego życia.
–Cały czas mam w pamięci – jak drogowskaz – słowa: „Ojczyzna, Nauka, Cnota” zapisane skrótem ONC na ramionach harcerskie jlilijki – mówił Marek Olbryś.
Dodał, że idea z początków XX wieku okazała się zbiorem ważnych wartości dla młodych ludzi, którzy chcą przeznaczyć swoje starania dla Ojczyzny, innych ludzi i własnego rozwoju. Uczciwością i pracowitością dążyć do ideału dobrego człowieka.
– Chciałbym, aby ruch harcerski miał jeszcze większą siłę oddziaływania w wychowywaniu kolejnych pokoleń patriotów i pracowitych ludzi. Warto także przypomnieć, że mamy w regionie istotny przyczynek do dziejów polskiego harcerstwa. Autorem używanego dotąd Krzyża Harcerskiego jest ksiądz Kazimierz Lutosławski wywodzący się z wielce zasłużonego rodu z Drozdowa i spoczywający na tamtejszym cmentarzu – dodał wicemarszałek Marek Olbryś.
W trakcie następnych dni zlotu na uczestników czeka koncert zespołu „Wszyscy byliśmy harcerzami”, a także liczne gry terenowe, przygody i wyzwania przygotowane przez starszych druhów.
Chorągiew ZHP Białystok swój początek miała w 1923 r. Od początku była czynnie działającym ruchem społecznym kształtującym młodzież i służącym dobru społeczeństwa.
– Cel jaki przyświeca naszej chorągwi, pozostał niezmienny do teraz i zostanie taki przez najbliższe sto lat. Jest nim wychowanie młodego człowieka tak, aby wyrósł na dobrego człowieka i wzorowego obywatela kraju – mówił hm. Krzysztof Jakubowski, komendant ZHP Chorągwi Białostockiej.
Przez cały okres istnienia ZHP angażowało się w działania społeczne i patriotyczne. W trakcie II wojny światowej jego członkowie tworzyli Szare Szeregi, gdzie zajmowali się m.in. ratownictwem, sabotażem i wywiadem. Wchodzili też w struktury grup dywersyjnych.
Współcześnie działania podlaskich harcerzy można było zaobserwować podczas pandemii, gdzie dostarczali zakupy i leki potrzebującym. Teraz gdy na Ukrainie trwa wojna, pomagają w gromadzeniu i transportowaniu zapasów dla poszkodowanych cywili.