Studenci Politechniki Białostockiej projektują ogród dla pacjentów Szpitala w Choroszczy

Na przełomie lata i jesieni przy Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy powstanie wyjątkowy ogród dla pacjentów. Nad projektem pracują studenci architektury krajobrazu Politechniki Białostockiej. We wtorek, 18 maja Samodzielny Publiczny Psychiatryczny ZOZ i Politechnika Białostocka podpiszą porozumienie dotyczące urządzania, pielęgnacji i ochrony terenów zielonych.

– Taka współpraca to znakomita okazja dla naszych studentów z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku do wdrożenia wiedzy zdobytej podczas zajęć dydaktycznych w praktyce – mówi dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej.

Chodzi o urządzenie profesjonalnego miejsca do relaksu dla pacjentów SPP ZOZ w Choroszczy. Nowoczesny, na miarę XXI wieku, choć także położony w zabytkowym kompleksie dziewiętnastowiecznej fabryki włókienniczej Moesów, budynek spełnia już wszelkie rygorystyczne normy i oferuje zdecydowanie lepsze warunki chorym. Przeniosły się do niego już trzy oddziały:

  • ogólnopsychiatryczny V,
  • ogólnopsychiatryczny VI
  • oddział leczenia zaburzeń nerwicowych.

Między dwoma skrzydłami oodanego do użytku w styczniu tego roku budynku, ułożonymi w literę L, znajduje się teren o powierzchni blisko 1500 m kw.

– Jest idealny na urządzenie ogrodu, takiego z prawdziwego zdarzenia, aby pacjenci mogli tu wypoczywać, spędzać wolny czas, spotykać się z rodzinami – mówi Ewa Zgiet, dyrektor szpitala.

Szpital zwrócił się o dofinansowanie zakupu sadzonek kwiatów, krzewów i drzew do planowanego ogrodu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Wniosek wymagał profesjonalnie wykonanego projekt ogrodu. Stąd pomysł na nawiązanie współpracy z Politechniką Białostocką, a konkretnie Wydziałem Budownictwa i Nauk o Środowisku, na którym działa kierunek architektura krajobrazu, nie było trudne. Wykładowcy od razu entuzjastycznie podeszli do pomysłu – wszak studenci będą wykonywać projekt, który ma szanse zostać w 100 procentach zrealizowany i podziwiany. Studenci wraz z wykładowcami odwiedzili szpital, obejrzeli teren, otrzymali ważne wskazówki – nie może być to bowiem zwykły ogród. Musi być wyjątkowy: zielony przez cały rok, radosny, optymistyczny i przede wszystkim bezpieczny.

Prace projektowe już trwają. We wtorek 18 maja, Samodzielny Publiczny Psychiatryczny ZOZ i Politechnika Białostocka podpiszą porozumienie dotyczące urządzania, pielęgnacji i ochrony terenów zielonych.

Jednym z punktów porozumienia są działania edukacyjne w zakresie pielęgnacji i ochrony terenów zielonych, edukacja przyrodnicza, doradztwo w planowaniu zagospodarowania terenów zielonych – to, czego praktycznie uczą się studenci kierunku architektura krajobrazu – zdradza dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej. – Cieszę się, że Politechnika może mieć wpływ na ukształtowanie pięknych historycznych terenów i wesprzeć Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Choroszczy w tak trwały sposób.

Dnia 18 maja (wtorek) o godz. 9 w Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB przy ul. Zwierzynieckiej 16 spotkają się:

Ewa Zgiet – dyrektor SPP ZOZ w Choroszczy,

Bogdan Ninkiewicz, zastępca dyrektora do spraw zarządzania i obsługi technicznej szpitala

dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej,

prof. Michał Bołtryk, dziekan Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB

Aleksandra Jankowska oraz Michał Hajdowski, studenci ze studiów II stopnia na kierunku architektura krajobrazu WBiNŚ PB pracujący nad projektem

Zapraszamy na spotkanie dziennikarzy. Konferencja prasowa i podpisanie porozumienia odbędą się przy zachowaniu reżimu sanitarnego (maseczki, dystans, dezynfekcja rąk). Wydarzenie będzie także transmitowane na Facebooku Politechniki Białostockiej. Prosimy o punktualne przybycie.

Więcej informacji:

Małgorzata Sadłowska-Suprun, SPP ZOZ w Choroszczy, tel. 600 96 12 66

oraz Jerzy Doroszkiewicz, Politechnika Białostocka, tel. 504 600 110

Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku – Architektura krajobrazu – studia II stopnia

Na studia drugiego stopnia przyjmowani są absolwenci studiów inżynierskich kierunku architektura krajobrazu i absolwenci kierunków pokrewnych. Kandydat, który ukończył kierunek pokrewny, może podjąć studia drugiego stopnia, jeżeli uzupełnienie braków kompetencyjnych może być zrealizowane w ramach przedmiotów ustalonych przez Dziekana Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska w wymiarze nieprzekraczającym 30 punktów ECTS.
W celu stwierdzenia, czy posiadany dyplom ukończenia studiów uprawnia do podjęcia kształcenia na tym kierunku, należy skontaktować się ze wskazaną osoba na wydziale.

Specjalność: Projektowanie i urządzanie krajobrazu

Absolwent kierunku będzie posiadał wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, rolniczych, technicznych, społecznych i sztuk pięknych. Połącz wiedzę z tych obszarów oraz będzie umiał stosować podejście systemowe w projektowaniu i urządzaniu obiektów architektury krajobrazu. Zgodnie z zadaną specyfikacją, uwzględniającą aspekty przyrodnicze, historyczne, artystyczne, społeczne i ekonomiczne, zaprojektuje złożone obiekty architektury krajobrazu oraz zrealizujesz tego typu projekty używając odpowiednich metod, technik i narzędzi. Będzie posiadał umiejętności wykonywania zadań badawczych, projektowych i realizacyjnych w zakresie:

  • kształtowania krajobrazu w skali regionu, w tym parków narodowych, parków krajobrazowych i innych obszarów prawnie chronionych;
  • kształtowania krajobrazu w skali miejscowej, w tym w zakresie ochrony i rewitalizacji historycznych układów urbanistycznych i ruralistycznych
  • kształtowania krajobrazu miejskiego i otwartego, w tym w otoczeniu budowli inżynierskich.;

Będzie przygotowany do współpracy z innymi specjalistami uczestniczącymi w projektowaniu, budowie i pielęgnowaniu obiektów architektury krajobrazu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments