Teatr Dramatyczny zaprezentuje spektakle w Gruzji

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację projektu „Kierunek Telawi”. Zadanie będzie realizowane w 2021 roku, w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą”.

Celem projektu jest promocja kultury polskiej poza granicami kraju. Instytucja planuje pokazać sceniczne wersje dzieł polskiej literatury w Gruzji. Widzowie w Telawi będą mieli okazję obejrzeć dwa przedstawienia, które powstały na podstawie utworów: „Treny” Jana Kochanowskiego oraz „Błoto” Jana Jastrzębskiego.

– Zaproponowane przez Teatr Dramatyczny spektakle ukażą bogactwo polskiej kultury i przyczynią się do promocji białostockiej instytucji wśród gruzińskich widzów. Mamy nadzieję, że realizacja projektu pomoże nam w nawiązaniu długofalowej współpracy z Państwowym Teatrem Dramatycznym im. Waży Pszaweli w Gruzji. Artystów z tej instytucji mieliśmy już przyjemność gościć i podziwiać w Białymstoku, na festiwalu „Kierunek Wschód” – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru.

Teatr planuje prezentację spektakli w Gruzji w III kwartale 2021 roku. Partnerem instytucji, oprócz teatru z Telawi, jest także Instytut Polski w Tbilisi.

– Cieszymy się, że Teatr Dramatyczny uzyskał dofinansowanie na projekt, który pozwoli promować polską sztukę. Wizyta Teatru Dramatycznego w Telawi może okazać się inspirująca, ponieważ będzie okazją do poznania trybu oraz technik pracy tamtejszych artystów, wymiany doświadczeń między aktorami, ale także pracowników obsługi sceny, czy osób odpowiedzialnych za promocję i sprzedaż – mówi Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrekora.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na projekt „Kierunek Telawi” przyznało dotację w wysokości 80 000 zł. Zadanie zostanie dofinansowane także z budżetu Województwa Podlaskiego. W tym roku Teatr Dramatyczny planuje także wizytę w Armenii w ramach projektu „Kierunek Erywań”.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments