TERYTORIALSI REKRUTUJĄ ONLINE!

Wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej można złożyć przez Internet. Z pewnością ucieszy to wiele osób. Natomiast studenci i uczniowie mogą liczyć na kolejny ukłon WOT w ich stronę – podczas najbliższych ferii zimowych zorganizowane zostanie szkolenie podstawowe.

Szkolenie i przysięga wojskowa podczas ferii zimowych

Studenci i pełnoletni uczniowie zainteresowani wstąpieniem w szeregi 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (1PBOT) będą szkolili się podczas ferii zimowych od 19 stycznia do 3 lutego 2019 r.

Aktualnie 14% żołnierzy OT to studenci. Wśród uczniów szkół średnich Terytorialna Służba Wojskowa (TSW) także cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom najmłodszej grupy kandydatów, powstał projekt „Ferie z WOT”, który wpisuje się w istotę TSW – czyli łączenie służby z życiem prywatnym i zawodowym – w przypadku uczniów i studentów służby z nauką.

Szkolenie skierowane do uczniów i studentów nie różni się niczym od pozostałych szkoleń podstawowych realizowanych w 1PBOT. Oznacza to, że podczas ferii zimowych, ochotnicy zrealizują szesnastodniowe szkolenie podstawowe, którego zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. Cały cykl szkolenia żołnierzy OT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok).

W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w weekendy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierze OT uczestniczą w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym z reguły w warunkach poligonowych.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do 1PBOT, powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień lub złożyć wniosek elektronicznie przez platformę ePUAP.

Wniosek o powołanie do TSW można złożyć przez Internet

Jak wysłać wniosek? Wystarczy wejść na stronę https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta i w katalogu spraw wybrać opcję „Bezpieczeństwo narodowe”, dalej „Spełnianie powszechnego obowiązku obrony” oraz „Powołanie do terytorialnej służby wojskowej”. Dokumentu nie trzeba też podpisywać ręcznie, w tym celu można skorzystać z tzw. profilu zaufanego. Uproszczony system naboru ucieszy zwłaszcza ochotników, których dzielą kilometry od macierzystych WKU. Ponadto kandydaci, którzy zgłoszą wnioski tą drogą, mogą liczyć na dodatkowe punkty kwalifikacyjne.

źródło: por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments