Terytorialsi wznawiają szkolenia

W ten weekend żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wznawiają szkolenia rotacyjne. Szkolenia będą prowadzone równolegle z operacją przeciwkryzysową „Odporna Wiosna”.

Od 12 marca br. zmienił się model funkcjonowania WOT – ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Oznaczało to zawieszenie szkoleń rotacyjnych, zaangażowanie w operację „Odporna Wiosna” i prowadzenie wyłącznie szkoleń ją wspierających (np. z zakresu medycyny, zapobiegania transmisji koronawirusa etc.).

W związku ze zmniejszaniem obostrzeń możliwe stało się stopniowe przywracanie działalności szkoleniowej. W weekend w szkoleniach weźmie udział około 500 żołnierzy z pododdziałów z Białegostoku, Hajnówki i Łomży. Główny nacisk zajęć będzie położony na odnowienie nawyków, w tym pracy na broni, oraz szkolenie strzeleckie. Żołnierze będą stosować się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia oraz Generalnego Inspektora Sanitarnego. Na kolejne miesiące zaplanowane są szkolenia z działalności przeciwkryzysowej, których celem jest przygotowanie pozostałych żołnierzy do wspierania administracji publicznej.

Jednocześnie w sobotę (06.06.2020 r.) w Białymstoku odbędą się kwalifikacje do drugiej edycji kursu podoficerskiego SONDA. Do egzaminów, które otwierają drogę awansu na stopień kaprala, przystąpi około 50 żołnierzy OT.

Wrócili do szkoleń, ale dalej pomagają

Równolegle do szkoleń, prowadzona jest operacja „Odporna Wiosna”, w którą każdego dnia zaangażowanych jest około 400 żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi pobierają wymazy (od pracowników DPS i osób w kwarantannie), wspierają placówki medyczne, realizują dostawy środków ochrony indywidualnej oraz żywności do osób potrzebujących, prowadzą szkolenia personelu placówek oświatowych, opiekują się kombatantami oraz oddają krew.

Szkolenie z wykorzystaniem środków pozoracji

Szkolenie z wykorzystaniem środków pozoracji będzie prowadzone w sobotę 6 czerwca w godzinach 12:00-17:00 na żwirowni w Ogrodniczkach. Żołnierze będą używać m.in. amunicji ślepej, petard i granatów dymnych. Ćwiczenia odbędą się w oddaleniu od budynków mieszkalnych. W rejonie szkolenia możliwe będą odgłosy wystrzałów, wybuchów oraz czasowe zadymienie. Zwracamy się z prośbą o stosowanie się do poleceń służby informacyjnej i nie zbliżanie się do miejsca szkolenia.

Szkolenia poza terenami wojskowymi są planowane i konsultowane z lokalnymi władzami, instytucjami, służbami oraz właścicielami terenu. Dzięki temu wpływają pozytywnie na rozwój współpracy cywilno-wojskowej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments