Trwa akcja „ZNICZ 2016”

Trwa policyjna akcja „Znicz 2016”. Od piątku setki podlaskich funkcjonariuszy dbają o porządek i bezpieczeństwo, zwłaszcza na drogach, oraz pomagają mieszkańcom województwa w dotarciu na groby swoich bliskich. Mundurowi w trosce o pieszych rozdają także elementy odblaskowe.


W miniony piątek (28.10.2016 r.) podlascy policjanci już po raz kolejny rozpoczęli na drogach naszego województwa akcję „Znicz”. W tym czasie setki mundurowych dbają o porządek w rejonach cmentarzy i bezpieczeństwo, zwłaszcza na drogach. Funkcjonariusze pomagają również mieszkańcom województwa w dotarciu na groby swoich bliskich nadzorując sytuację drogową w okolicach nekropolii oraz w razie potrzeby kierują tam ruchem, aby zminimalizować utrudnienia komunikacyjne. Ponadto policjanci ruchu drogowego i prewencji, w trosce o bezpieczeństwo pieszych i dzieci rozdają także elementy odblaskowe. W tych działaniach funkcjonariuszy wspomagają również harcerze. Dzięki odblaskom osoby odwiedzające cmentarze po zmroku będą znacznie lepiej widoczne w światłach samochodowych reflektorów, a co za tym idzie bezpieczniejsze. Była to też dobra okazja, aby wręczać osobom starszym materiały informacyjne z ostrzeżeniami jak nie dać się oszukać metodą na tzw. „wnuczka”.

Ze wstępnych podsumowań akcji „Znicz” wynika, że na terenie województwa doszło do 7 wypadków drogowych, w których 2 osoby zginęły, a 10 zostało rannych. Do tej pory mundurowi zatrzymali także blisko 30 kierowców, którzy zdecydowali się by za kierownicę wsiąść po spożyciu alkoholu.

Do dwóch najtragiczniejszych zdarzeń doszło w poniedziałek po południu. Pierwsze z nich miało miejsce około godziny 16.30 na drodze krajowej nr 19 w rejonie miejscowości Ploski. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 27-letni kierowca chevroleta, jadąc w kierunku Bielska Podlaskiego, potrącił dwie osoby, które chcąc przejść na drugą stronę jezdni weszły na nią najprawdopodobniej zza przejeżdżającego pojazdu. W wyniku tego wypadku 67-letnia kobieta zginęła na miejscu, a 68-letni mężczyzna trafił do szpitala. Dodatkowo okazało się, że pomimo tego, że był to obszar niezabudowany, zapadał zmrok i padał deszcz małżeństwo nie miało na sobie żadnych elementów odblaskowych. Badanie alkomatem wykazało, że kierujący był trzeźwy. Nieco ponad godzinę później w powiecie monieckim doszło do drugiego tragicznego w skutkach zdarzenia. Z dotychczasowych ustaleń policjantów wynika, że 68-letni kierowca fiata na prostym odcinku drogi zjechał na pobocze, gdzie uderzył w znajdującą się tam latarnię. Na skutek uderzenia mężczyzna zginął na miejscu. Teraz policjanci ustalają przyczyny i dokładne okoliczności tych wypadków.

Przypominamy podstawowe zasady, o których każdy kierowca powinien pamiętać, zanim wybierze się w podróż.

Pamiętajmy, aby prowadzić swój pojazd z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Szczególnie w tych dniach, kiedy ruch jest znacznie większy, istotne jest, aby utrzymywać niezbędny odstęp miedzy pojazdami. Przypominamy też o konieczności włączenia świateł mijania. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. Pamiętajmy również, aby przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny naszego samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc co pewien czas przerwę na odpoczynek. Zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować. Apelujemy też do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku – z pobocza. Przed wejściem na jezdnię powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wchodzenie na jezdnię zza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie. Bardzo ważne dla tej grupy użytkowników dróg jest także noszenie elementów odblaskowych, które znacznie poprawiają ich widoczność na drodze, a co za tym idzie bezpieczeństwo. Ponadto pamiętajmy, że osoba piesza po zmroku poza obszarem zabudowanym ma obowiązek nosić elementy odblaskowe w sposób widoczny dla kierujących. Bądźmy także kulturalni i życzliwi dla innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że wyobraźnia to podstawowa cecha dobrego kierowcy, dlatego też nie przekraczajmy dozwolonych prędkości i jedźmy ostrożnie cały czas myśląc o tym, co dzieje się na drodze – zgodnie z zasadą NAJPIERW POMYŚL, POTEM JEDŹ. Apelujemy o trzeźwość, rozwagę, uprzejmość i rozwijanie tylko bezpiecznych prędkości.

źródło: podlaska.policja.gov.pl
 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments