Tydzień z dyplomacją

Kultura, nowe media, dialog publiczny – to tematy, które dziś kończą trwający w Białymstoku od poniedziałku (19 lutego) Festiwal Dyplomatyczny. Tydzień spotkań z naukowcami i dyplomatami był dla uczestników tego wydarzenia okazją do obywatelskiej edukacji oraz bezpośredniego kontaktu ze światem stosunków międzynarodowych.

Goście ostatniego dnia festiwalu – to Sylwia Ławrynowicz, Marek Migalski, Anna Mierzyńska i Jarosław Kuźniar. Wykłady i dyskusje z uczestnikami poświęcono m.in. na rozważania o tym, kiedy i gdzie wymyślono narody, a także o przekazie politycznym na polskim Facebooku.

Festiwal Dyplomatyczny trwał w dniach 19-23 lutego. Wykład inauguracyjny wygłosił prezydent Bronisław Komorowski, który – obok rektora Uniwersytetu w Białymstoku Roberta Ciborowskiego oraz prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego – pełnił także patronat honorowy nad wydarzeniem.

– To wydarzenie, które pokazuje, jak wielowymiarowym pojęciem jest dyplomacja i jak wielu obszarów dotyka – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Dzięki wykładom, spotkaniom i rozmowom, jakie przez ten tydzień toczyły się w ramach festiwalu, można przyjrzeć się zagadnieniom współczesnego świata i lepiej ten świat rozumieć.

Festiwal wypełniły wykłady i dyskusje poświęcone 100-leciu stosunków dyplomatycznych z USA, Finlandii i fińskiej edukacji, polityce wschodniej, instytucjom międzynarodowym, a także kulturze i dialogowi publicznemu. Spotkania odbywały się głównie w II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Narewskiej 11. W Białymstoku gościli w tych dniach m.in.: Daniel Piekarski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Trina D. Saha z ambasady USA, Sari Errikson z ambasady Finlandii, Paweł Kowal z Instytutu Nauk Politycznych PAN, Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Anna Kowalska / UM w białymstoku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments