Tytoń – zagrożenie dla rozwoju

31 maja 2017 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa państwa do nadania działaniom na rzecz zmniejszenia użycia tytoniu statusu priorytetowego i przyspieszenia ich wdrażania w ramach realizacji Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030, a w szczególności Celu Zrównoważonego Rozwoju, dotyczącego zmniejszenia przedwczesnej umieralności z powodu chorób niezakaźnych.

 

Należy wspomnieć, iż wszystkie państwa odnoszą korzyści z wprowadzenia skutecznych rozwiązań ograniczających epidemię palenia tytoniu przede wszystkim poprzez ochronę własnych obywateli przed szkodami spowodowanymi używaniem tytoniu oraz zmniejszenie związanych z tym obciążeń ekonomicznych ponoszonych przez gospodarkę.

 

Koszt używania tytoniu dla gospodarek krajów jest ogromny, między innymi poprzez wzrost kosztów opieki zdrowotnej i obniżoną produktywność. Zwiększa nierówności w zdrowiu i ubóstwo, ponieważ ludzie biedniejsi wydają mniej na podstawowe potrzeby jak jedzenie, edukację i zdrowie.

W 2015 roku do nałogowego (codziennego) palenia przyznaje się jedna czwarta 
Polaków – 24%. Odsetek palaczy jest nieznacznie mniejszy niż w poprzednich edycjach badań TNS Polska.

 

Czynnikiem najsilniej determinującym palenie jest nie płeć, wiek, czy wykształcenie, ale sytuacja materialna. Zdecydowanie najwyższe odsetki palących notuje się wśród bezrobotnych (55% ogółu) oraz wśród osób źle oceniających swój status materialny (42% ogółu), a najmniej wśród osób z wyższym wykształceniem (12% z nich pali) oraz dobrze oceniających swoją sytuację ekonomiczną (19 % z nich pali).

 

Na świecie, każdego roku ponad 7 milionów ludzi umiera z powodu palenia tytoniu.

 

Używanie tytoniu jest groźne dla każdego, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji. Przynosi cierpienie, chorobę i śmierć, zubożenie zarówno rodzin i gospodarek narodowych.

 

Uprawa tytoniu wymaga zastosowania dużych ilości pestycydów i nawozów, które mogą być toksyczne i zanieczyszczać wodę. Każdego roku uprawa tytoniu zużywa 4,3 mln hektarów ziemi, co powoduje globalne wylesienie między 2% a 4%. Produkcja tytoniu wytwarza również ponad 2 miliony ton odpadów stałych.

 

Odpowiednie interwencje z zakresu ograniczania użycia tytoniu mogą przyczynić się 
do znacznego zmniejszenia rozpowszechnienia palenia. Są to przede wszystkim:

 

  • ochrona przed wtórnym dymem tytoniowym poprzez wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów o zakazie palenia;
  • zwiększenie dostępu do świadczeń z zakresu zaprzestania palenia;
  • umieszczanie ostrzeżeń na opakowaniach papierosów i prowadzenie programów medialno-edukacyjnych;
  • egzekwowanie zakazu reklamy papierosów, promocji i sponsoringu ;
  • zwiększenie cen papierosów poprzez podniesienie opodatkowania wyrobów tytoniowych.

 

Przez prawie cały maj na naszym Facebooku prowadziliśmy kampanię informacyjną, związaną z poradami na temat rzucenia palenia tytoniu, a także skutkami palenia. Szczegółowe informacje znajdują się pod linkiem: https://www.facebook.com/wssebialystok/

Link do strony Celów Zrównoważonego Rozwoju http://www.un.org.pl/

 

Od 26 maja do 1 czerwca b.r. w 20 autobusach komunikacji miejskiej w Białymstoku można zobaczyć plakaty przygotowane przez Oddział Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej  w Białymstoku, z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu.

Więcej informacji pod numerem tel. 85 740 85 43 
e-mail: sekretariat@wsse.bialystok.pl

źródło: Kamil Mrozowicz, Oddział Promocji Zdrowia, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments