W Klubie Fama, odbył się pokaz finałowy projektu „Amore Mio” z osobami o alternatywnej sensoryce.

Osoby z niepełnosprawnością wzroku, słuchu, seniorzy oraz osoby normatywne wspólnie wystąpili podczas finału tanecznego projektu „ Amore Mio” 29 października w Klubie Fama.

„Ja nie widzę, mój partner nie słyszy. I to ja muszę go prowadzić!” – mówi uczestniczka projektu tuż po pokazie. „Nie słyszę muzyki, ale czuję wibracje. Daję radę przy wolniejszych kawałkach. Przy szybszych utworach jest trudniej” – miga niesłyszący uczestnik.

„Amore Mio” to projekt niezwykły, łączący na scenie i w tańcu osoby z różnymi trudnościami i niepełnosprawnościami. Całość obejmowała cykl warsztatów w zakresie tańca, zakończony pokazem artystycznym z cyklu choreografii inkluzywnej. W warsztatach uczestniczyli podopieczni Fundacji Szansa dla Niewidomych, podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Niesłyszących MIG-iem, członkowie Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz podopieczni Fundacji Laboro.

Warsztaty w zakresie tańca, partnerowania oraz ruchu improwizowanego prowadziła Dorota Baranowska, pomysłodawczyni projektu i doświadczona choreografka, specjalizująca się w pracy z osobami o alternatywnej sensoryce i motoryce.

Za kompozycję pokazu odpowiedzialna była Paula Czarnecka, artystka niezależna, lalkarka i wykładowczyni, związana z niezależnym Teatrem Latarnia w Białymstoku. Oprawę muzyczną na żywo tworzył Jerzy Kruszewski, absolwent Akademii Muzycznej w Białymstoku. „Amore Mio” to kolejny projekt Doroty Baranowskiej realizowany z osobami z niepełnosprawnościami w ramach programu Przestrzenie Sztuki Białystok. W 2021 na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej zatańczyły osoby z niepełnosprawnością słuchu, a w 2022 w tym samym miejscu wystąpiły osoby słabo widzące lub niewidome.

„To niezwykle poruszające wydarzenie. My, widzowie, jesteśmy świadkami wyjątkowego spotkania osób, które w tak odmienny sposób doświadczają świata. Łączy ich taniec i fakt, że pomimo ograniczeń w tak piękny sposób wykorzystują swoje predyspozycje i swój czas” – mówią przedstawiciele Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca, operatora programu Przestrzenie Sztuki Białystok.

Projekt „Amore Mio” to laureat konkursu „Latająca Akademia Tańca” organizowanego w ramach programu Przestrzenie Sztuki Białystok, dedykowanego środowiskom z różnymi wykluczeniami. Projekt jest realizowany przez fundację Laboro i finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

TWÓRCY:

Choreografia: Dorota Baranowska

Kompozycja: Paula Czarnecka

Akordeon: Jerzy Kruszewski

Muzyka: Collage

foto. M. Czapko

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments