Warsztaty Tkackie w WOAK

A wszystko z tkaniną tradycyjną w tle. Instruktorzy Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku zaprosili mieszkańców regionu na cykl warsztatów plastycznych inspirowanych tradycyjnym wzornictwem tkackim. Zaczęło się od malowania ceramicznych kubków, potem było filcowanie na sucho i wreszcie malowanie na tkaninie. W tak szerokiej ofercie zajęć każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Warunek był jeden – pokochać wzory z tradycyjnych tkanin.

Są to przepiękne wzory bo i nasze tkaniny są piękne – podkreśla Krystyna Kunicka z WOAK-u – upowszechniając je chcemy przekonać zwłaszcza młodych ludzi, że dawne tradycyjne wzory mogą być również dziś atrakcyjne i inspirujące. 

W zajęciach uczestniczyli dorośli, młodzież, a także dzieci dla których WOAK przygotował specjalną opowieść w oparciu o wydaną książeczkę pod tytułem „Wycieczki owieczki czyli jak powstaje tkanina”. Z tą wiedzą i własnoręcznie pomalowanym workiem dzieciom łatwiej będzie polubić tradycję, dawne rzemiosło i sztukę ludową.

Darmowe warsztaty to tylko część realizowanego przez WOAK projektu „Tkactwo inspiruje – konkursy, warsztaty, design”. Latem miały miejsca zajęcia z tradycyjnego tkactwa, były również ogólnopolskie konkursy na tkaninę tradycyjną i tkacki design, a w najbliższą środę 25 września, o godz. 11.00 WOAK zaprasza do siedziby przy ul. Kilińskiego 8 na uroczyste podsumowanie projektu.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku od lat popularyzuje tkactwo tradycyjne, promuje dawne tkackie wzory i integruje środowisko tkaczek. W Podlaskiem jest ich zaledwie kilkanaście. Pracownie twórczyń znalazły się na szlaku turystycznym pod nazwą „Kraina Wątku i Osnowy”, który został otwarty z inicjatywy WOAK-u dwa lata temu.

Projekt „Tkactwo inspiruje – konkursy, warsztaty, design” jest dofinansowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Twórczości oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments