Warsztaty z młodzieżą w Bibliotece Publicznej w Sokółce

17 i 18 października w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbyła się prelekcja dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, podczas której wykład przeprowadziły siostry bezhabitowe Marta Błaszak i Dorota Kowalewska z „Misji Małgorzata„. Misja jest inicjatywą, która zrodziła się w ramach struktury „Caritas” Archidiecezji Warszawskiej w październiku 2008 r., a jej celem jest pomoc osobom zagrożonym przemocą seksualną, fizyczną, psychiczną i emocjonalną oraz objęcie pomocą duchową i działaniami zmierzającymi do readaptacji i resocjalizacji osób zagrożonych prostytucją i uwikłanych w prostytucję.

Siostra Dorota i siostra Marta zajmują się streetworkingiem, czyli pracą poza instytucjami, w środowisku przebywania klienta. Jest to innowacyjna forma pracy socjalnej, która stała się ostatnio bardzo popularna. Zadaniem streetworkera jest pomoc bezdomnym, dzieciom ulicy, alkoholikom, narkomanom, prostytutkom i osobom dotkniętym różnymi innymi formami patologii społecznych bezpośrednio w miejscu ich przebywania.

Przedstawiły młodzieży definicję handlu ludźmi, uświadomiły cel i skalę tego zjawiska. Przedstawiły szokujące statystyki i uczuliły, że za każdą liczbą kryje się prawdziwa osoba i jej historia. W trakcie tego procederu ludzie traktowani są jak towar, przekazywani z rąk do rąk, zastraszani, dręczeni fizycznie i psychicznie.

Nasze prelegentki wspomogły przedstawicielki sokólskiej policji st. sierż. Anna Olechowska i sierż. Paulina Olechno. Policjantki podały uczniom życiowe przykłady postępowania, które nieświadomie narażają nas na niebezpieczeństwo. Mowa tutaj o wszechobecnych social mediach, w których modne stało się wzajemne oznaczanie siebie i swoich przyjaciół, podawanie lokalizacji i godzin, w których znajdujemy się w danym miejscu.

W warsztatach wzięli udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, uczniowie Technikum z Zespołu Szkół Zawodowych oraz uczniowie Technikum Ekonomicznego z Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce wraz z nauczycielami: Małgorzatą Kułakowską, Iwoną Mackiewicz-Kowalczuk, Barbarą Czechowicz i Anną Kuklicz.

Materiały: Biblioteka Publiczna w Sokółce

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments