Wielopłaszczyznowy projekt „Wygraną jest zdrowie” dobiegł niestety końca.
Wielopłaszczyznowy projekt „Wygraną jest zdrowie” realizowany przez Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki dobiegł niestety końca. Zadaniem realizowanych działań było przywrócenie czynnego uczestnictwa w życiu społecznym, poprawę kondycji psychicznej i fizycznej oraz utrzymanie więzi w grupie senioralnej. Na całość złożyło się pięć wydarzeń.

Pierwszym działaniem było spotkanie z dietetykiem – panią Elżbietą Horba – pod hasłem Pożywienie ma znaczenie.  Podnieśliśmy swoją wiedzę na temat koniczności zdrowego żywienia w okresach zmniejszonego wydatkowania energii w czasie długiego przebywania w domu. Pani dietetyk opowiedziała o żywieniu poprawiającym samopoczucie …  i nie było to o  lodach. Zaproponowała różnorodne przepisy na potrawy, które nie tylko odżywiają, ale są również terapią wspomagającą leczenie.

Następnymi zajęciami, aktywującymi nas, seniorów były warsztaty z florystki. Przeprowadziła je pani Urszula Asanowicz właścicielka kwiaciarni Maciejka. Samodzielnie komponowaliśmy dekorację z żywych kwiatów, która została umieszczona w ozdobnym naczyniu. I teraz nie tylko pięknie dekoruje mieszkanie, ale również jest powodem dumy i radości z udanych warsztatów kreatywnych.

Trzecim wydarzeniem z projektu były 10 godzinne ćwiczenia relaksacyjno-rehabilitacyjne na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego seniorów. Aerobik wodny odbywał się na sokólskim basenie pod czujnym okiem Justyny Jatel.

Czwartym działaniem była jednodniowa wycieczka do Gołdapi –  miasta o najczystszym powietrzu w naszym kraju. Zwiedziliśmy tam czwarte co do wielkości w Polsce Mazurskie Tężnie Solankowe i znajdującą się obok grotę solną. Spacerowaliśmy Promenadą Zdrojową spoglądając na Jezioro Gołdap. Przez chwilę odpoczywaliśmy na ławeczkach przy tężniach popijając wodę kupioną w pijalni Wód Mineralnych. Woda ta, jest  pomocną w schorzeniach wątroby, żołądka i trzustki. Ostatnim przystankiem w tym pięknym mieście była Rapa i jej piramida z 1811 roku. Jest to grobowiec rodziny Farenheidów ze zmumifikowanymi zwłokami, które przetrwały do naszych czasów.

Ostatnim piątym wydarzeniem były warsztaty w „Starej Szkole” pod tytułem „Pijmy na zdrowie”. Pan Łukasz Dutkowski opowiedział, jak można samemu przygotować napój probiotyczny, czy też grzybek na odporność. Otrzymaliśmy przepisy na napoje orzeźwiające, które można zrobić z owoców lub warzyw, a które po odpowiedniej fermentacji są przepyszne i łatwe do sporządzenia.

Dokumentację fotograficzną mamy dzięki uprzejmości pani Lili Asanowicz i panu Krzysztofowi Frejusowi. Serdecznie  dziękujemy.

Realizacja działań z projektu „Wygraną jest zdrowie” była możliwa dzięki  dofinansowaniu z  Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmow

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments