- Już tylko 5 dni zostało na złożenie zeznania podatkowego PIT za 2021 r.
- Rozliczenie możemy złożyć do 2 maja 2022 r. przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej.
- Do tej pory podlaska KAS zwróciła już blisko 250 mln zł nadpłaconego PIT.
- Wielu podatników nie musi nic robić, żeby ich zeznanie zostało rozliczone automatycznie.
Do urzędów skarbowych w województwie podlaskim trafiło dotychczas blisko 350 tys. zeznań podatkowych PIT. To około 64 % oczekiwanej liczby wszystkich zeznań Podlasian. Prawie 90 procent zostało złożonych w formie elektronicznej, w tym za pośrednictwem usługi Twój e-PIT dostępnej na www.podatki.gov.pl.
Jak złożyć rozliczenie roczne PIT
Od 15 lutego w usłudze Twój e-Pit udostępnione są zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej sporządzone przez Krajową Administrację Skarbową. Przygotowano je na podstawie informacji przekazanych przez pracodawców, organy emerytalno-rentowe i instytucje finansowe. Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT na www.podatki.gov.pl zeznanie można zaakceptować bez zmian lub przez zatwierdzeniem zmodyfikować ulgi podatkowe czy zmienić organizację pożytku publicznego, na którą przekazujemy 1% swojego podatku.
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej samodzielnie wypełniają i przesyłają do urzędu skarbowego zeznanie PIT-36 lub PIT-36L. Mogą to zrobić w systemie e-Deklaracje. Są tam interaktywne formularze zeznań dla przedsiębiorców. Poprzez e-Deklaracje mogą również rozliczać się osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.
Formularze PIT można składać także w formie papierowej w urzędach skarbowych w punktach podawczych lub do specjalnych urn na dokumenty (bez potwierdzenia odbioru). W przypadku zeznań wysłanych pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.
Podatnicy, którzy złożą swoje zeznanie roczne w formie elektronicznej otrzymają zwrot nadpłaty maksymalnie do 45 dni. W przypadku zeznań złożonych papierowo termin ten wynosi trzy miesiące.
Jak zapłacić podatek z rozliczenia rocznego
2 maja to nie tylko końcowy termin przesłania rozliczenia rocznego za 2021 r., ale też ostateczna data uregulowania niedopłaty podatku, jeżeli taka wyniknie z PIT. Można to zrobić gotówką w placówce pocztowej lub bezgotówkowo na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy.
Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT, którym z zeznania wynika kwota do zapłaty, mają automatycznie dodany właściwy mikrorachunek podatkowy. Przy rozliczeniu podatku PIT poza usługą Twój e-PIT, wpłacając podatek przelewem internetowym wybieramy opcję „przelew podatkowy” oraz wskazujemy:
- numer indywidualnego rachunku podatkowego tzw. mikrorachunek podatkowy,
- identyfikator podatkowy NIP/Pesel,
- kwotę podatku do zapłaty,
- okres (miesiąc, kwartał, rok),
- symbol formularza płatności (np. PIT-37).
A jeśli zapomnę przesłać PIT do urzędu skarbowego
Jeśli podatnik zapomni lub samodzielnie nie złoży swojego rozliczenia, to w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone 2 maja. W przypadku, gdy z rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku urząd skarbowy wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty wraz z załączonym indywidualnym mikrorachunkiem podatkowym do zapłaty. Od momentu otrzymania tej informacji podatnik ma 7 dni na zapłatę.
Należy pamiętać, że zeznanie PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane. Trzeba sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Podobna sytuacja dotyczyła zeznania PIT-28, na złożenie którego podatnicy mieli czas do 28 lutego 2022 r.