W niedzielę, 27 października o godz. 19.00 na scenie kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej obejrzymy spektakl gościnny „Witkacy 1939 – O zaniku uczuć metafizycznych” według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Pawłowskiego, z udziałem Michała Breitenwalda, w scenografii Zbigniewa Romana. Witkacy popełnił samobójstwo na wieść o wkroczeniu wojsk sowieckich na teren Polski. Był to krok wynikający z jego doświadczeń i ze stosunku do rozwijającego się totalitaryzmu, który w swoim języku artysta nazywał „zanikiem uczuć metafizycznych we współczesnym społeczeństwie”. Bardzo się go obawiał i dawał temu wyraz w swojej twórczości teatralnej i literackiej.
W 80. rocznicę Stanisława Ignacego Witkiewicza – malarza, rysownika, fotografa, powieściopisarza, dramaturga, krytyka sztuki i filozofa – przypomnimy prorocze i katastroficzne refleksje artysty, zaskakująco aktualne w odniesieniu do współczesności. Wstęp wolny. Od piątku dostępne będą w kasie opery przy ul. Odeskiej 1 bezpłatne wejściówki na ten spektakl.
Będzie to spektakl teatralny mówiący o rzeczywistości w oparciu, przede wszystkim o fragmenty pism filozoficznych i literackich Witkacego, inspirowany jego dziełami plastycznymi.
Autorem przedstawienia jest Andrzej Pawłowski, reżyser, prezes Stowarzyszenia DRAMA i jego kierownik artystyczny, profesor Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie od 29 lat. Wyreżyserował ok. 50 spektakli teatralnych ( m.in spektakli Gombrowiczowskich w Teatrze Ateneum – prapremier polskich i światowych – „Pornografii”, „Kosmosu” oraz „Trans-Atlantyku” oraz „Ślubu” i „Opętanych”, a także m.in. „Balkonu” J.Geneta, „Arkadii” T. Stopparda, „Sceny z Egzekucji” H. Barkera oraz wielu spektakli w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Olsztynie, Opolu oraz realizacji Teatru Telewizji m.in. ” Pod wulkanem” M. Lowry’go , „Miarki za miarkę” W. Szekspira, przedstawień za granicą. Jest on także członkiem Rady Artystycznej ZASP i Przewodniczącym Sekcji Reżyserów ZASP, współpracownikiem Ministerstwa Kultury w latach 2002-2005 w projekcie „Rok Gombrowicza 2004”, twórcą konkursów i festiwali nowej dramaturgii współczesnej oraz wielu innych imprez, spektakli, konferencji, wykładów. Stowarzyszenie Drama zrealizowało ok. 16 dużych i średnich projektów artystycznych – ostatnio w 2018 roku we współpracy z ZASP – obchody 100-lecia ZASP i 85. rocznicy powstania reżyserii w Polsce (konferencja, koncert, spektakl, projekcje filmowe). W latach 1990-2003 był Naczelnym i Artystycznym dyrektorem Teatru Studyjnego w Łodzi.
WITKACY 1939 –
– O ZANIKU UCZUĆ METAFIZYCZNYCH
W 80. ROCZNICĘ ŚMIERCI ARTYSTY
Niedziela, 27 października, godz. 19.00| Scena kameralna, ul. Odeska 1| OiFP
Realizatorzy:
Scenariusz i reżyseria – Andrzej Pawłowski
Scenografia – Zbigniew Roman
Występuje:
Michał Breitenwald
Projekt realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem DRAMA i dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury Program Kultura – Interwencje 2019
materiały: OiFP