Wiwat Trzeci Maj!

Tłumy mieszkańców Sokółki wzięły udział w uroczystościach z okazji Narodowego Święta 3 Maja. Główne obchody odbyły się na placu przed kinem "Sokół". Obchody rocznicy uchwalenia konstytucji rozpoczęły się nabożeństwami w kościele św. Antoniego Padewskiego i Cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Po nich wyruszono ulicami miasta na skwer przed kinem. W marszu uczestniczyły poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, a także harcerze i mieszkańcy miasta prowadzeni przez sokólską Orkiestrę Dętą i mażoretki z sokólskiego Gimnazjum Nr 1. Zebrani wysłuchali hymnu narodowego, a także przemówień sokólskich oficjeli.
Burmistrz Sokółki podkreśliła, że jest to święto, w którym wszyscy powinni być radośni, z kolei Starosta Sokólski zaznaczył, aby zażegnać wszelkie spory, bo każdy z nas jest Polakiem i dobro ojczyzny powinno być sprawą nadrzędną. Starosta wyraził również wdzięczność wszystkim mieszkańcom za tak liczną obecność na uroczystościach.
Część artystyczną przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sokółce (pod kierunkiem Anny Bednarczyk i Joanny Taudul).
Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska stwierdziła, że konstytucja to najważniejszy polski dokument. 
Uroczystości z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączone były również z uroczystym nadaniem imienia porucznika Władysława Borysewicza skwerowi w centrum miasta. Jednym z pomysłodawców stworzenia tablicy pamiątkowej był Andrzej Hołubowicz. 
Podczas uroczystości obecny był również wnuk porucznika Borysewicza, Grzegorz Biziuk. Zaskoczyła i wzruszyła go podniosłość chwili.
Warto również wspomnieć, że na sokólskim skwerze 3 maja 1921 roku posadzono Dąb Wolności.
konstytucja_sokolka_1 konstytucja_sokolka_2 konstytucja_sokolka_3 konstytucja_sokolka_4 konstytucja_sokolka_5 konstytucja_sokolka_6 konstytucja_sokolka_7 konstytucja_sokolka_8 konstytucja_sokolka_9 konstytucja_sokolka_10

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments