Założenia nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 (FEdP) i możliwości pomocy uchodźcom z Ukrainy były tematem spotkania Elżbiety Gajeskiej z Dyrekcji Generalnej Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej (KE) i marszałka Artura Kosickiego w środę, 23 marca. Przedstawicielka KE zapoznała się też z projektem strategicznym dotyczącym Xylopolis, który przedstawił wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.
– 15 marca przesłaliśmy do Komisji Europejskiej projekt programu, który chcemy realizować w kolejnej perspektywie w naszym regionie. To jednocześnie zapoczątkowało oficjalne negocjacje z KE. Nasze spotkanie dotyczyło w głównej mierze właśnie zapisów projektu i tego, w jaki sposób z jednej strony odpowiadają one na potrzeby województwa, a z drugiej – wpisują w cele polityki spójności, wyznaczone przez KE – powiedział marszałek Artur Kosicki. – Oprócz tego nie sposób było pominąć tematu uchodźców z Ukrainy, którzy przybywają do naszego regionu i potrzebują wsparcia – zaznaczył.
Pierwsze konkursy pod koniec roku
Elżbieta Gajeska pogratulowała marszałkowi przekazania programu FEdP do negocjacji z Komisją Europejską i poinformowała o pierwszych krokach związanych z tym procesem.
Nowy program ma rekordowy budżet – 1,25 mld euro. Jest o 37 mln euro większy niż jego odpowiednik, realizowany w latach 2014-2020. Zakłada wsparcie w wielu obszarach. To m.in. rozwój przedsiębiorczości, badań i innowacji, efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, budowa i przebudowa dróg wojewódzkich, inwestycje w infrastrukturę przedszkolną i szkolną, społeczną, zdrowotną czy ochronę dziedzictwa kulturowego. Ważna będzie również aktywizacja bezrobotnych, ubogich oraz osób młodych. Program obejmuje także wsparcie na regionalne programy zdrowotne, rehabilitację leczniczą, elastyczne formy zatrudnienia, edukację przedszkolną, szkolnictwo zawodowe, kształcenie osób dorosłych i rozwój ekonomii społecznej.
Projekt programu był poddany konsultacjom, które trwały od 25 listopada do 29 grudnia 2021 r. A 15 marca został przesłany do KE. To rozpoczęło proces oficjalnych negocjacji. Jak przewiduje zarząd województwa, pierwsze konkursy mogą ruszyć pod koniec br. lub na początku przyszłego.
Uchodźcy potrzebują wsparcia
Kolejnym ważnym tematem była sprawa uchodźców z Ukrainy. Polska przyjęła już ponad 2 mln osób, głównie kobiet i dzieci. Kilka tysięcy z nich już przebywa w województwie podlaskim, dlatego marszałek Artur Kosicki i przedstawicielka KE Elżbieta Gajeska rozmawiali o możliwościach wykorzystania funduszy unijnych w działaniach pomocowych, zarówno w kończącym się programie regionalnym, jak i nowej perspektywie. Przypomnijmy, że samorząd województwa zaproponował realizację dużego projektu pozakonkursowego wspierającego właśnie uchodźców.
Xylopolis w nowej odsłonie
W trakcie wizyty Elżbieta Gajeska zapoznała się również z projektem strategicznym Województwa Podlaskiego „Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie”. W tym spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.
Projekt nawiązuje do wystawy, jaką Województwo Podlaskie wraz z partnerami zaprezentowało w październiku 2021 r. podczas Expo w Dubaju. Zatytułowana Xylopolis (miasto z drewna) pokazywała ona kulturę i historię regionu właśnie przez pryzmat drewna. Teraz – w konsekwencji olbrzymiej popularności, z jaką spotkała się w Dubaju – w regionie ma powstać Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, jako miejsce nowoczesnej edukacji na temat wszystkich aspektów drewna. Instytucja będzie promowała sztukę oraz gospodarkę ściśle opartą o ten naturalny surowiec.
W czwartek, 24 marca, przedstawicielka KE zapozna się z efektami projektów realizowanych z dofinansowaniem z funduszy europejskich w Białostockim Centrum Onkologii. Odwiedzi również uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Szelmencie.
Barbara Likowska-Matys UMWP
red.: Anna Augustynowicz UMWP
fot.: Mateusz Duchnowski, Kamil Timoszuk UMWP
Źródło: UMWP