Tradycyjnie, podczas uroczystości ogłaszani są zwycięzcy wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. W tym roku pierwsze miejsce przyznano miejscowościom Narew-Osiedle, Narew-Gnilica i Narew-Piaski (gm. Narew) za „Modernizację Przystani Kajakowej nad rzeką Narew”.
Zwycięzcom, a także wszystkim sołtyskom i sołtysom zgromadzonym na widowni Dużej Sceny OiFP podziękowania za uczestnictwo w konkursie przekazał wicemarszałek Olbryś.
– Za pośrednictwem tego wydarzenia, chcemy uhonorować was za to, co robicie dla polskiej i podlaskiej wsi. Nikt tak jak wy nie zna potrzeb swoich sołectw i ich mieszkańców. Dziękujemy i jako samorząd będziemy was wspierać. Zawsze możecie na nas liczyć – podkreślił wicemarszałek.
Głos zabrał również poseł RP Jacek Sasin, który złożył podziękowania podlaskim liderom społeczności wiejskich.
– Dziękuję zgromadzonym tu bohaterom dzisiejszego wydarzenia. To wy sołtysi i sołtyski jesteście ambasadorami swoich społeczności, serdecznie wam gratuluję i życzę dalszych sukcesów w rozwoju na rzecz podlaskich wsi – dodał poseł.
Drugie miejsce w tegorocznej edycji konkursu zajęły: Karakule za „Karakule – Razem nam lepiej” ex aequo z miejscowością Trypucie (gm. Turośń Kościelna) za „Zagospodarowanie działki na cele rekreacyjne”. Natomiast trzecie lokata przypadła ex aequo miejscowościom Żelechy (gm. Piątnica) za „Wyposażenie budynku remizy” i Orzechowicze (gm. Bielsk Podlaski) za projekt „Podniesienie standardów jakości życia mieszkańców”.
W tym roku w ramach konkursu wyróżniono też siedem sołectw. Trafiły one do: Jasionówki (gm. Dąbrowa Białostocka), Pięciowłóków (gm. Dąbrowa Białostocka), Łosinki (gm. Narew), Biebrzy (gm. Rajgród), Rudy (gm. Krypno), Kossaków-Falek (gm. Rutki) i Nowego Garbowa (gm. Kobylin-Borzymy).
Podlaska gala odbyła się dwa dni po obchodzonym w Polsce Dniu Sołtysa, który oficjalnie przypada 11 marca. Wydarzenie poprowadził Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Podlaskiego wraz z prowadzącą Urszulą Sokołowską.
Konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” organizowany jest przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Jego celem jest aktywizacja społeczności wiejskich oraz promocja dobrych praktyk na terenach wiejskich realizowanych właśnie dzięki funduszowi sołeckiemu.
W Podlaskiem jest 3,3 tys. sołectw, a w całym kraju około 40 tys. Na ich czele stoją i mężczyźni, i kobiety, które coraz chętniej pełnią tę funkcję.
Obowiązki sołtysów to zazwyczaj m.in. pobieranie niektórych podatków, zwoływanie zebrań sołeckich i wykonywanie uchwał rady gminy. Są liderami w swoich społecznościach i mają realny wpływ na aktywizowanie mieszkańców do działania i skłanianie ich, aby decydowali w sprawach dla nich najważniejszych.
W wydarzeniu wzięli udział m.in.: samorządowcy wszystkich szczebli, liderzy społeczności wiejskich oraz przedstawiciele instytucji wspierających obszary wiejskie.
Monika Pańko
red.: Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski