Wykonano badanie pt. „Efektywność wsparcia udzielonego ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w województwie podlaskim w latach 2021-2022”

Na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku w lipcu 2023 roku wykonano badanie pt. „Efektywność wsparcia udzielonego ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w województwie podlaskim w latach 2021-2022”.

Usługę zrealizował Instytut Badawczy IPC Sp. z o.o. z Wrocławia. Cele badania koncentrowały się na analizie i ocenie działań powiatowych urzędów pracy województwa podlaskiego, realizowanych w ramach KFS w latach 2021-2022, a także na analizie i ocenie wpływu tychże działań na sytuację pracodawców, którzy skorzystali z dofinasowania z KFS oraz na dostosowanie kompetencji ich pracowników do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki i tym samym przeciwdziałanie utracie przez nich zatrudnienia.

Do udziału w badaniu zaproszono przedstawicieli firm korzystających ze środków Funduszu, a także pracowników, którzy wzięli udział w kształceniu. Ponadto, w badaniu uczestniczyli przedstawiciele powiatowych urzędów pracy z województwa podlaskiego. Jednym z narzędzi służących wspieraniu przedsiębiorstw w zakresie lepszego dostosowania kwalifikacji pracodawców i pracowników do potrzeb rynku pracy, jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS). Jego istotą jest wsparcie kształcenia ustawicznego, a działania adresowane są zarówno do pracowników, jak i pracodawców, którzy chcieliby skorzystać z różnych form kształcenia ustawicznego. Głównym celem KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki.

W roku 2021 podlaskie powiatowe urzędy pracy łącznie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego otrzymały kwotę wynoszącą 7 769 669 złotych, natomiast w roku 2022 było to 6 311 612 złotych. W latach 2021-2022 ze środków KFS w województwie podlaskim skorzystało łącznie 1 261 podmiotów i 9 039 pracowników. Przedsiębiorstwa najczęściej miały swoją siedzibę w Łomży i Białymstoku oraz zatrudniały do dziewięciu pracowników i działały jako jednoosobowe działalności gospodarcze.

Badanie pokazało, że wszystkie podlaskie powiatowe urzędy pracy przeznaczały środki z KFS na dofinansowanie kursów i studiów podyplomowych, a przedsiębiorstwa najczęściej ubiegały się o wsparcie w zakresie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych, kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia, kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy oraz podnoszenia kompetencji cyfrowych. Tematyka podejmowanego przez firmy kształcenia była zbieżna z zapotrzebowaniem regionalnego rynku pracy na konkretne profesje. Mianowicie, wśród tematyki kursów najpopularniejsze były te związane z obsługą maszyn i urządzeń budowlanych (w tym głównie koparko-ładowarek), księgowością, kadrami i zarządzaniem, szkolenia podnoszące kwalifikacje personelu medycznego, kursy doszkalające w obszarze zdrowia i urody – fryzjerstwa i kosmetologii oraz kursy dla specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą (pedagogika, terapia zajęciowa, wsparcie ucznia ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi). Spośród tych firm, które za cel stawiały sobie podniesienie kompetencji pracowników, zamierzenie to zrealizowało 98%. Natomiast wśród tych, które chciały usprawnić pracę, cel osiągnęło 66%. Aż 80% badanych firm lepiej oceniało dopasowanie kompetencji pracowników po otrzymaniu wsparcia, aniżeli przed, a w ocenie ponad 98% pracodawców ich pracownikom aktualnie nie brakuje żadnych kwalifikacji czy umiejętności. Warto zaznaczyć, że w przypadku części badanych pracowników wsparcie przełożyło się na poprawę ich sytuacji zawodowej – 43% uzyskuje wyższe wynagrodzenie, a co dziesiąty awansował. Co istotne, niektóre osoby uniknęły zwolnienia.

Niemal połowa przebadanych firm planuje ponownie ubiegać się o środki w ramach KFS, a największym zainteresowaniem będą się cieszyć kursy i szkolenia. Ze wsparcia chętnie skorzystałoby dwóch na trzech pracowników.

Więcej na temat badania pt. „Efektywność wsparcia udzielonego ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w województwie podlaskim w latach 2021-2022” na stronie internetowej https://wupbialystok.praca.gov.pl/analizy-i-opracowania-tematyczne-badania-wlasne

foto. www.freepik.com

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments