Wystawa unikatowych starodruków

Dziesięć unikatowych starodruków, znajdujących się w zasobach Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, udało się ocalić, dzięki realizacji projektu „Skarbiec dziedzictwa kulturowego”. Odnowione woluminy można teraz oglądać w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej.

W zbiorach Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku znajduje się kolekcja, licząca 141 cennych i rzadkich starodruków. Wśród nich Biblia z drukarni Szarfenbergów z 1561 r.  Roczne dzieje kościelne Piotra Skargi z 1603 r. czy pochodzące z XVIII wieku i przedstawiające szczególną wartość druki supraskie, z drukarni O.O. Bazylianów w Supraślu.

W maju 2017 roku wytypowano i przekazano do konserwacji 10 starych druków, będących w bardzo złym stanie, dzięki czemu udało się powstrzymać dalsze zniszczenia oraz odnowić oprawy przy jak najwierniejszym zachowaniu i odtworzeniu oryginalnych elementów.

Konserwacji poddano najstarszy starodruk będący w posiadaniu Książnicy Podlaskiej, wydany w Paryżu, w1538 roku: „Domini Hvgonis cardinalis Postilla super Epistolas Pauli…, item super Actus apostolorum, super epistolas Canonicas, item super Apocalypsim; Sexta pars”, autorstwa Huguesa de Saint-Cher.

Drugim najstarszym obiektem poddanym renowacji była Biblia, to jest Księgi Starego y Nowego Testamentu …, wydana w Gdańsku w 1632 roku, w drukarni Hunefelda. Pozostałych osiem woluminów pochodziło z XVIII wieku.

Przechowywanie starodruków wymaga określonych warunków, dlatego na co dzień zbiory nie są udostępniane. Zakup pięciu specjalistycznych gablot wystawienniczych, umożliwił ich prezentację szerszemu gronu odbiorców. Tylko do 21 marca w godz. 9.00 – 17.00 starodruki można oglądać w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej w Białymstoku.

źródło tekstu: Justyna Sawczuk, rzecznik prasowy Książnicy Podlaskiej

źródło zdjęć: Bogumiła Maleszewska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments