Wystawa w Muzeum Ziemi Sokólskiej

Dnia 3 marca 2020 roku w Muzeum Ziemi Sokólskiej Sokólskiego Ośrodka Kultury miało miejsce otwarcie wystawy czasowej „Zdobnictwo Obrzędowe Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych”. Na wystawie zaprezentowane zostały prace pokonkursowe corocznego wojewódzkiego przeglądu pod tym samym tytułem, który prowadzony jest już od 1995 roku w Monieckim Ośrodku Kultury.


Prelekcję do wystawy wygłosiła Pani Krystyna Kunicka wieloletnia jurorka konkursu, a na co dzień pracownik Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku. Pani Krystyna, opowiedziała zgromadzonym na otwarciu gościom, wśród których znalazła się młodzież Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Sokółce, o historii konkursu oraz znaczeniu zaprezentowanych eksponatów w kulturze ludowej. Goście z bliska przyjrzeć się mogli ręcznie wykonywanym wycinankom, kompozycjom kwiatowym, pająkom oraz palmom i pisankom.

Coroczny wojewódzki przegląd   „Zdobnictwo Obrzędowe Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych”  odbywa się od 1995 roku w Monieckim Ośrodku Kultury przy współudziale obecnego Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku. Konkurs służy aktywizacji środowiska twórców ludowych z regionu oraz młodzieży i osób dorosłych. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach wiekowych: dorośli, dzieci i młodzież. W 2019 roku odbyła się XXIV edycja przeglądu na sztukę obrzędową. Do tego czasu  w trakcie prowadzonego przeglądu na konkurs wpłynęło około 400 pracy 800 – set twórców. Od wielu lat również młodzież i dorośli biorący udział w zajęciach plastycznych w Sokólskim Ośrodku Kultury czynnie uczestniczą w konkursie zawsze wracając z nagrodami i wyróżnieniami. Prace pokonkursowe w zdobią m.in wystawy w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Białymstoku, Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji w Lipsku czy Biebrzańskim Parku Narodowym w Osowcu. 
Wystawa w Muzeum Ziemi Sokólskiej dostępna będzie do 10 maja 2020 roku, w sali wystaw czasowych. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Za piękne zdjęcia dziękujemy Stowarzyszenie Oczy Podlasia – Marcin Pogorzelski Fotografia Produktowa.  


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments