Przypominamy, że w aktualnej ofercie wystawienniczej Muzeum Wojska w Białymstoku znajdują się również ekspozycje, zrealizowane poza siedzibą instytucji. Do połowy grudnia 2021 roku mieszkańcy Białegostoku mogą zobaczyć wystawy:
a) Michał Zieliński. „Zaangażowani”
Wystawa fotograficzna, prezentowana na białostockim Placu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Michał Zieliński (autor): Lata szkoleń na poligonach i doskonalenia rzemiosła wojskowego we własnym zakresie. Tysiące godzin spędzone w rozłące z rodziną, często w trudnych warunkach oraz ograniczoną możliwością odpoczynku. Misje zagraniczne, gdzie umiejętności weryfikują warunki bojowe. Tak można żyć tylko z pasją i wiarą w sens tego, co się robi. Żołnierze zawodowi nie kończą służby po 8 godzinach pracy, wychodząc za bramę jednostki. Pozostają zaangażowani.
Michał Zieliński (ur. 1989 w Krakowie) – dziennikarz i fotograf. Od 2014 jako współpracownik Wojskowego Instytutu Wydawniczego dokumentuje ćwiczenia oraz misje, w których biorą udział polscy żołnierze. W tym czasie fotografował m.in. operatorów sił specjalnych oraz pilotów myśliwskich walczących z tzw. Państwem Islamskim. Na co dzień zajmuje się problematyką społeczną Bliskiego Wschodu i Afryki. Relacjonował konflikty zbrojne w Palestynie, na Ukrainie, w Syrii oraz w Iraku, a także kryzysy humanitarne w Libanie, Birmie i Tanzanii.
Kuratorem ekspozycji jest Artur Reszko.
Działaniem towarzyszącym ekspozycji są warsztaty fotografii ulicznej, które Michał Zieliński poprowadzi w sobotę 27 listopada, w godz. 10:00-15:00. Zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej 15 roku życia.
Marcin Koziński (koordynator działania): Autor wystawy „Zaangażowani” podzieli się swoimi doświadczeniami i inspiracjami, a następnie wyruszy z uczestnikami na ekspedycję po Białymstoku. Tam spróbują spojrzeć inaczej na miasto, znaleźć najciekawsze kadry i odpowiedni moment oraz przekonają się, że do zrobienia fascynującego zdjęcia wystarczy również smartfonowy aparat.
Zbiórka uczestników w budynku Muzeum Wojska w Białymstoku, przy ul. Kilińskiego 7. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, zgłoszenia przyjmujemy w kasie Muzeum (ul. J. Kilińskiego 7, Białystok, wtorek – niedziela, godz. 9.30 – 17.00) oraz telefonicznie (85 741 64 49), decydować będzie kolejność zapisów.
b) „Porucznik Borys Sztark. Byłem oficerem polskiej kawalerii (…)”
Wystawa prezentowana w budynku Galerii Jurowieckiej (ul. Jurowiecka 1, na poziomie -1).
To wystawa biograficzna o jednym z oficerów kawalerii Wojska Polskiego okresu międzywojennego. Pokazywane fotografie i dokumenty skupiają się w głównej mierze na trzyletniej nauce Borysa Sztarka w Szkole Podchorążych dla Podoficerów w Bydgoszczy oraz jego służbie liniowej w szeregach 23. Pułku Ułanów Grodzieńskich
Marek Gajewski (autor): Większość zaprezentowanych na ekspozycji zdjęć wykonana została osobiście przez naszego bohatera, część przez jego kolegów ze szkolnej ławy bądź pułku. Całość materiału fotograficznego pochodzi z kolekcji Muzeum Wojska w Białymstoku, a wzbogacającą wystawę dokumentację osobistą pozyskano z teczki personalnej oficera, przechowywanej w zasobach Wojskowego Biura Historycznego w Warszawie.
Partnerem działania jest Galeria Jurowiecka.