XVIII Dzień Ogórka w Kruszewie

W pierwszą niedzielę września – 3 września br. w Kruszewie w gm. Choroszcz odbędzie się XVIII Ogólnopolski Dzień Ogórka. Tradycją lat ubiegłych, będzie to dzień pełen folkloru, regionalnych potraw, a królem wydarzenia będzie – niezmiennie – ogórek.

 

Regionalne potrawy, wystawcy z rękodziełem, a przede wszystkim kruszewskie ogórki herbowe to niektóre z powodów, na które oczekują miłośnicy i fani Dnia Ogórka. Jest to jedyne w swoim rodzaju kulinarne święto ogórka, które od lat zrzesza amatorów tego zielonego warzywa, a także skupia propagatorów naturalnego bogactwa wsi. Dodatkowo Narwiański Park Narodowy, na którego terenie leży wieś Kruszewo, jest niezwykle urokliwym miejscem, dodającym wydarzeniu dodatkowych walorów. W tak urzekającym otoczeniu przyrody odbędzie się tegoroczny – XVIII Ogólnopolski Dzień Ogórka, podczas którego usłyszymy zespoły ludowe: Klepaczanki z Klepacz, Dobrzyniaków z Dobrzyniewa oraz Czarnowiaków z Czarnej Wsi Kościelnej. O dobry humor gości zadba kabaret Gryf, a do tańca zagra zespół 4Ever.

Podczas tegorocznego festynu zostaną rozegrane konkursy m. in. w jedzeniu ogórków na czas, a także mistrzostwa w rzucie ogórkiem. Przybyli goście będą mogli zapatrzyć się w unikatowe produkty garmażeryjne i dekoracyjne, m. in. drewniane figurki rękodzielnicze, biżuterię, chleby, miody.

Program wydarzenia: 

12:00 – Msza święta polowa w intencji plantatorów
13:15 – Oficjalne otwarcie XVIII Dnia Ogórka w Kruszewie
13:30 – Klepaczanki /folk/
14:00 – Konkurs w jedzeniu ogórków na czas
14:15 – Dobrzyniacy z Dobrzyniewa /folk/
14:45 – konkursy
15:00 – Czarnowiacy z Czarnej Wsi Kościelnej /folk/
15:30 – eliminacje do Mistrzostw w Rzucie Ogórkiem
16:00 – Kabaret Gryf z Czarnej Wsi Kościelnej
16:40 – finał Mistrzostw w Rzucie Ogórkiem
17:00 – zespół 4Ever /disco/

Podczas festynu odbędą się też rodzinne warsztaty plastyczne.

Organizatorami XVIII Ogólnopolskiego Dnia Ogórka są: Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego
w Kruszewie, Urząd Miejski w Choroszczy, Sołtys wsi Kruszewo, Stowarzyszenie „Kruszewskie Warzywa Herbowe“, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Zapraszamy!

źródło: Urząd Miejski w Choroszczy / Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments