Z konta w banku coraz chętniej korzystają świadczeniobiorcy ZUS-u

Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej decydują się na przekazywanie swoich świadczeń na konto w banku. Z ok. 9 mln świadczeniobiorców 7,1 mln otrzymuje pieniądze na rachunek w banku. Wskaźnik ubankowienia wynosi obecnie 78,8 proc.

 

– Poziom ubankowienia wśród klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych systematycznie rośnie.
Na koniec grudnia 2023 r. wynosił 78,8 proc.
W województwie podlaskim wskaźnik ten jest jeszcze wyższy i przekracza 80,3 proc. W regionie na 216 tys. świadczeń wypłacanych przez ZUS
(w skład których wchodzą m.in. emerytury, renty, zasiłki, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, Mama 4+) 173,5 tys. z nich przekazywana jest na konto
– informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Tendencję wzrostową widać także wśród samych emerytów, którzy coraz częściej chcą, by ich świadczenie wpływało na konto. Potwierdzają to statystyki ZUS-u. Spośród 6,5 mln emerytów 5,3 mln otrzymuje swoje wypłaty na konto bankowe. Wskaźnik ubankowienia seniorów obecnie wynosi 81,1 proc. Natomiast w województwie podlaskim ZUS wypłaca co miesiąc ponad 169 tys. emerytur, z czego 83 proc. z nich przekazywana jest na rachunek bankowy. Pozostałe 17 proc. (28,8 tys.) emerytur, seniorom dostarczają w gotówce listonosze.

– Wśród osób, które niedawno przeszły na emeryturę, udział wypłat na konto jest zdecydowanie wyższy. W kraju wynosi 86,8 proc., w regionie 87,57 proc. Wynika to z faktu, że większość z nich pozostawała aktywna zawodowo i korzystała z osobistego rachunku bankowego, opłacając rachunki, robiąc zakupy przez internet, czy posługując się kartą płatniczą. Z tych udogodnień nie chcą więc rezygnować, przechodząc na emeryturę – dodaje rzeczniczka.

Równie wysoki, bo 88,2 proc., jest udział świadczeń krótkoterminowych (zasiłków) wypłacanych na rachunki bankowe. W Podlaskiem wskaźnik ten wynosi 81,6 proc.

Konto w banku to wygodna i bezpieczna forma otrzymywania świadczenia, czego nie można powiedzieć o gotówce przechowywanej w domu. Seniorzy, którzy otrzymują emeryturę, czy rentę na konto rzadziej padają ofiarą oszustów i złodziei. Osobisty rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy gwarantuje stały i szybki dostęp do pieniędzy, którymi można wygodnie dysponować również podczas urlopu lub pobytu w sanatorium. Tych, którzy konta nie mają i oczekują na wizytę listonosza, ZUS zachęca do wybrania bezpiecznej formy przekazywania świadczeń w formie przelewów. Tym bardziej, że wiele banków oferuje bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy dla seniorów, którzy nie mają konta w żadnym banku.

Emerytura na konto. Złóż dyspozycję w ZUS

Każdy klient samodzielnie decyduje o sposobie otrzymywania świadczenia z ZUS-u na etapie składania wniosku o konkretne świadczenie. Jeśli otrzymuje z ZUS-u emeryturę czy rentę w gotówce, a chciałby zacząć otrzymywać je przelewem na rachunek bankowy, to wystarczy, że wypełni formularz ZUS EZP, czyli wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce. Wniosek można złożyć osobiście w placówce ZUS-u lub wysłać go pocztą. Można również dokonać takiej, zmiany korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dyspozycję dotyczącą sposobu przekazywania wypłaty zawsze można zmienić.

Katarzyna Krupicka
foto.freepik.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments