Organy zostały wykonane pod koniec osiemnastego wieku i już od dawna wymagają kapitalnego remontu. Ostatnia renowacja instrumentu miała miejsce kilkadziesiąt lat temu.
–Rozpoczęcie prac naprawczych organów cieszy mnie, tym bardziej że jest to przedsięwzięcie, które posłuży lokalnej społeczności. Zawsze warto wsłuchiwać się w takie inicjatywy oddolne, także te przywracające walory zabytkowych obiektów, po to,aby zachować je dla przyszłych pokoleń– mówiła Wiesława Burnos.
Jak wyjaśnił proboszcz parafii w Sidrze, ks. Stanisław Jakubowicz, organy są mechaniczne, drewno uderza tu o drewno, co sprawia, że zużyte ich części podczas gry klekoczą. Potrzebna jest też wymiana elementów wykonanych z filcu.
Organy zostaną najpierw zdemontowane po to, aby przeprowadzić niezbędne prace naprawczo-konserwatorskie poszczególnych podzespołów tego instrumentu. Po ponownym montażu zostaną odpowiednio dostrojone.
Przyznana dotacja pochodzi z kończącego się programu regionalnego będącego w dyspozycji samorządu województwa. Projekt został wybrany do dofinansowania w ramach konkursu przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski.
***
Parafia w Sidrze została utworzona pod koniec XVII w. Kościół murowany, noszący wezwanie Trójcy Świętej i zachowany do dnia dzisiejszego, ukończono w latach 1781-1783 staraniem ówczesnego właściciela Sidry, pisarza Wielkiego Księstwa Litewskiego, Ignacego Romana Potockiego. W 1964 r. kościół wraz z dzwonnicą wpisano do rejestru zabytków.
Parafia liczy 1400 wiernych, należą do niej miejscowości: Sidra, Bierniki, Bierwicha, Jurasze, Makowlany, Mościcha, Siekierka, Słomianka, Staworowo oraz Śniczany.
Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski