Znamy już projekty zgłoszone do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego

Do 8 września mieszkańcy Wasilkowa zgłaszali pomysły do realizacji w ramach trzeciej już edycji Budżetu Obywatelskiego. Do głosowania, które odbędzie się w dniach 3 – 13 października zakwalifikowało się aż 11 projektów. Dziś w Urzędzie Miejskim w Wasilkowie przedstawiciele mieszkańców i organizacji pozarządowych wchodzący w skład Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego przeprowadzili publiczne losowanie kolejności wniosków na karcie do głosowania.

Mamy przyjemność przedstawić Państwu złożone wnioski:
1. OŚWIETLENIE CHODNIKA WOKÓŁ ZALEWU NA RZECE SUPRAŚL
Instalacja latarni oświetleniowych wzdłuż ciągów pieszo – spacerowych wokół Zalewu na rzece Supraśl w Wasilkowie oraz na plaży miejskiej (od ul. Jurowieckiej, ul. Białostockiej oraz Hotelu Jard) co przyczyni się do poprawy atrakcyjności i bezpieczeństwa na tym terenie oraz pozwoli na korzystanie z chodników po zmierzchu przez mieszkańców i gości.

ZGŁASZAJACY – Jakub Tymiński KOSZT PROJEKTU- 75 000 zł

2. Z DEKRETU KRÓLA ZYGMUNTA AUGUSTA – PLECAK UCZNIA W SZKOLNEJ SZAFCE
Zakup autoryzowanych szafek szkolnych dla każdego ucznia klas IV-VII Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie, mając na uwadze odciążenie kręgosłupów dzieci i poprawę bezpieczeństwa na przerwach. Każdy uczeń z odciążonym plecakiem to dziecko bezpieczniej i sprawniej poruszające się po szkolnych korytarzach i piętrach zwłaszcza podczas przerw. Projekt zakłada również zakup 4 kreatywnych gier podłogowych oraz montaż monitoringu terenu przyszkolnego (około 8 kamer i rejestrator) z uwzględnieniem miejsc wskazanych przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

ZGŁASZAJACY – Joanna Dziekońska KOSZT PROJEKTU – 75 000 zł

3. BUDOWA JEZDNI UL. WIERZBOWEJ NA ODCINKU OD UL. JESIONOWEJ DO UL. CEDROWEJ
Projekt zakłada przedłużenie jezdni na wskazanym odcinku zgodnie z planem zabudowy osiedla Leśne II zakładając, że chodniki i zjazdy zostaną wykonane przez mieszkańców w ramach kosztów własnych.

ZGŁASZAJACY – Krzysztof Ludwik Sobolewski KOSZT PROJEKTU- 74 999 zł

4. ZAKUP PRZYCZEPY DLA OSP WASILKÓW
Doposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wasilkowie w dwuosiową przyczepę z hamulcem najazdowym o DMC >1500 kg do przewożenia sprzętu ratowniczo – gaśniczego, a zwłaszcza do działań przeciwpowodziowych.

ZGŁASZAJACY – Michał Król KOSZT PROJEKTU- 10 000 zł

5. SZLAKIEM PODLASKIEGO MUZEUM KULTURY LUDOWEJ
Dostosowanie Muzeum do potrzeb wszystkich mieszkańców Wasilkowa, również niepełnosprawnych poprzez zainstalowanie dwóch udźwiękowionych i opisanych alfabetem Braille’a terminali, będących planem dotykowym, pozwalających poznać topografię terenu. Projekt zakłada też zamontowanie tablicy informacyjnej obok wejścia do Muzeum oraz ok. 24 tabliczek z informacjami o obiektach z alfabetem Braille’a. Rozwiązania te mają pomóc osobom starszym i niepełnosprawnym w samodzielnym poruszaniu się po Muzeum.

ZGŁASZAJACY – Bożena Elżbieta Kalska KOSZT PROJEKTU- 74 880 zł

6. NADRZECZNY BULWAR (na terenie i brzegu rzeki u zbiegu ulic Dwornej i Kryńskiej)
Przywrócenie mieszkańcom bardzo popularnego niegdyś miejsca wypoczynku i rekreacji na terenie i brzegu rzeki u zbiegu ulic Dwornej i Kryńskiej poprzez usypanie plaży, skoszenie trawy i linii brzegowej, postawienie ławek, koszy na śmieci, stojaków rowerowych oraz latarni, a także zamontowanie monitoringu. Realizacja projektu przyczynić się ma również do wzrostu turystycznej atrakcyjności Wasilkowa.

ZGŁASZAJACY- Ewa Żukowska KOSZT PROJEKTU- 75 000 zł

7. BEZ PROGÓW I BARIER – BIBLIOTEKA DOSTĘPNA DLA WSZYSTKICH
Zwiększenie dostępności w szczególności niepełnosprawnych mieszkańców Wasilkowa do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wasilkowie poprzez zainstalowanie elementów takich jak: przenośne lupy elektroniczne, mysz Big Track, specjalistyczne klawiatury, powiększalnik przenośny, oprogramowanie do komputerów dla osób niepełnosprawnych i starszych, dyktafony i odtwarzacze plików audio, tablice z alfabetem Braille’a, oznaczenia poziome na krawędzie schodów oraz system informacyjno – przywołujący.

ZGŁASZAJACY- Bożena Elżbieta Kalska KOSZT PROJEKTU- 48 900 zł

8. SIŁOWNIA ZEWNĘTRZNA + KĄCIK MALUCHA NA LISIEJ GÓRZE
Budowa siłowni zewnętrznej na działce pomiędzy ulicami Krucza i Żurawia, złożonej z 14 urządzeń do ćwiczeń. Projekt zakłada też budowę zestawu wielofunkcyjnego dla dzieci w wieku od 1 do 6 lat wyposażonego w wieżę z daszkiem i ślizgawką, panele edukacyjne: kółko i krzyżyk, domek sklepik, ściankę makietę do zdjęć, liczydło, zegar i koło fortuny oraz trap wejściowy z poręczami, a także huśtawkę dla matek z dziećmi.
ZGŁASZAJACY – Rafał Czaplejewicz, Magdalena Szymańska – Smarżewska
KOSZT PROJEKTU- 75 000 zł

9. WASILKÓW BEZ WAD POSTAWY
Przebadanie 814 dzieci ze szkół w Wasilkowie w wieku 6-10 lat pod kątem wad w szczególności kręgosłupa, kolan i stóp najnowszym urządzeniem na rynku KINEOD do analizy 3D postawy ciała. Projekt zakłada dalsze wprowadzenie w szkołach odpowiednio dopasowanej gimnastyki korekcyjnej dla dzieci, u których zostaną wykryte wady postawy.
ZGŁASZAJACY – Andrzej Semeniuk KOSZT PROJEKTU- 75 000 zł

10. SŁONECZNE RYTMY W PRZEDSZKOLU
Wzmocnienie wychowania muzycznego w przedszkolach (na ul. Polnej i ul. Sienkiewicza) poprzez zakup sprzętu muzycznego, nagłaśniającego i instrumentów muzycznych mając na uwadze, że słuchanie muzyki ma ogromne znaczenie dla rozwoju mowy i myślenia, a także wpływa na emocjonalność i aktywność twórczą dziecka.
ZGŁASZAJACY – Krzysztof Żukowski KOSZT PROJEKTU- 10 000 zł

11. PODNIESIENIE RANGI MŁODZIEŻOWEJ ORKIESTRY DĘTEJ Z WASILKOWA POPRZEZ ZAKUP INSTRUMENTÓW WRAZ Z AKCESORIAMI
Podniesienie możliwości muzycznych Orkiestry poprzez zakup następujących instrumentów: 2 puzony, 2 trąbki, 4 klarnety, 2 flety, zestaw perkusyjny, werbel marszowy i zestaw timptom. W planach jest też zakup instrumentów nietypowych, które dodadzą „smaczku” brzmieniu: 2 waltornie, saksofon barytonowy, eufonium, trąbka piccolo. Dodatkowo projekt zakłada nabycie niezbędnych akcesoriów i futerałów transportowych.
ZGŁASZAJACY – Mateusz Kotyński KOSZT PROJEKTU- 75 000 zł

Jest z czego wybierać jednak mieszkańcy gminy będą mogli głosować na tylko JEDEN wybrany pomysł, a do realizacji skierowane zostaną projekty w kolejności ilości uzyskanych głosów (od największej liczby do najmniejszej), do wyczerpania całej kwoty. Kwota, którą Burmistrz Wasilkowa przeznaczył w tym roku na realizację zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego wynosi 160 000 zł. Zakładając, że kosztorys jednego złożonego projektu nie przekroczy 75 tys. zł są szanse, że wygrają dwa duże projekty i co najmniej jeden mniejszy. Już dziś pomyśl, który projekt wybrać!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments