Święto na służbie

Po raz drugi żołnierze i pracownicy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej obchodzili swoje święto. W związku z pandemią koronawirusa święto odbywało się w zmniejszonym gronie oraz w kilku lokalizacjach jednocześnie. Uroczyste apele odbyły się na terenie koszar w Białymstoku, Hajnówce, Łomży i Suwałkach. W intencji żołnierzy i pracowników brygady odprawiona została msza święta w kościele wojskowym pw. św. Jerzego w Białymstoku.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w liście skierowanym do żołnierzy i pracowników 1PBOT, podkreślił, że „święto celebrujemy w szczególnej rzeczywistości. (…) W tym trudnym dla wszystkich czasie stoicie na pierwszej linii w walce z pandemią. To Wasza obecność – wszędzie tam, gdzie obecna jest pomoc – jest najlepszym dowodem na to, że Wojsko Polskie niezachwianie stoi na straży bezpieczeństwa Polski i jej mieszkańców”.

W imieniu Prezydenta RP wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski odznaczył płk. Sławomira Kocanowskiego Brązowym Krzyżem Zasługi. „Podlascy Terytorialsi są zaangażowani w wielu sferach, których jeszcze kilka miesięcy temu byśmy nie przewidzieli. Warto wspomnieć o akcji pobierania wymazów pod kątem koronawirusa od osób, które są w kwarantannie, od pracowników DPSów i innych instytucji, transporcie środków ochrony osobistej. Bez Waszej pomocy byśmy sobie nie poradzili” – powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki otrzymał odznakę pamiątkową brygady. „Ta niezwykła jednostka wpisała się już trwale w funkcjonowanie naszego województwa, a ostatnie miesiące wypełnione działaniami Terytorialsów na rzecz walki z koronawirusem pokazały jej praktyczną rolę w służbie społeczeństwu naszego regionu” – zaznaczył marszałek województwa.

W przeddzień święta delegacja żołnierzy zapaliła w Warszawie symboliczny znicz na grobie patrona brygady gen. bryg. Władysława Liniarskiego. Do kombatantów AK, pozostających pod opieką brygady, Terytorialsi dostarczyli dzisiaj upominki oraz własnoręcznie wykonane maseczki.

Od ponad dwóch miesięcy średnio 400 żołnierzy każdego dnia uczestniczy w operacji przeciwkryzysowej „Odporna Wiosna”. Mimo święta Terytorialsi nadal wspierali lokalne społeczności. We czwartek 21 maja żołnierze oddali ponad 21 litrów krwi, pobierali wymazy na obecność COVID-19, przeprowadzili szkolenia personelu 17 placówek edukacyjnych, wspierali 26 placówek medycznych oraz patrolowali teren Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Doroczne święto brygady zostało ustanowione decyzją ministra obrony narodowej nr 81/MON z 20 maja 2019 roku. Nawiązuje ono do pierwszej przysięgi żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, która została złożona 21 maja 2017 r. w Białymstoku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments