Nieregularnik „Epea. Pismo literackie” dostępny w internecie

ksiaznicapodlaska.pl/epea – to adres nowo powstałej strony internetowej nieregularnika „Epea. Pismo literackie”, wydawanego przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Czytelnicy znajdą tam m. in. wiersze, opowiadania, eseje, felietony, informacje o nowościach wydawniczych czy wywiady z ludźmi świata kultury – wszystko to, co do tej pory było dostępne jedynie w papierowej wersji pisma. – To dla nas przede wszystkim szansa, by zdobyć nowych Czytelników, ale też dotrzeć do osób piszących, mieszkających nie tylko w naszym regionie i zaprezentować twórczość autorów, którzy zechcieli z nami współpracować znacznie szerszemu gronu odbiorców – mówi Justyna Sawczuk, redaktor naczelna nieregularnika „Epea. Pismo literackie”.

Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku przyznaje, że od dłuższego czasu trwały starania o stworzenie strony internetowej pisma: – Od początku było dla nas jasne, że w XXI wieku pismo literackie nie może istnieć jedynie w formie analogowej. O stworzenie internetowej wersji nieregularnika „Epea” postulowali także sami twórcy, a dzięki przebudowie strony Książnicy Podlaskiej mogliśmy ten postulat zrealizować. Bardzo się cieszę, że w tej wyjątkowo trudnej sytuacji, możemy zaproponować Czytelnikom kolejną, bezpłatną i dostępną bez wychodzenia z domu, porcję literatury.

Środki na przebudowę strony internetowej Książnicy Podlaskiej pochodziły z dotacji celowej, przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Nieregularnik „Epea.Pismo literackie” powstał w 2018 roku jako odpowiedź na potrzeby środowiska podlaskich literatów, wyartykułowane przez nich podczas sejmiku poetyckiego, towarzyszącego II edycji Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”.

Tytuł nieregularnika nawiązuje do historii działalności Książnicy Podlaskiej, pod szyldem której przez lata ukazywał się almanach „Epea”. Na łamach nowego pisma publikują zarówno znani i cenieni literaci, jak i debiutanci – z województwa podlaskiego i innych części kraju.

Wydanie kolejnego, czwartego już numeru, planowane jest na przełomie czerwca i lipca.


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments