Liturgie i nabożeństwa w intencji ojczyzny i żołnierzy, apele, występy orkiestr wojskowych i pokazy sprzętu bojowego. W poniedziałek, 15 sierpnia, w całym regionie odbyły się uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego i 102. rocznicą Bitwy Warszawskiej. W obchodach wojewódzkich w stolicy regionu wziął udział marszałek Artur Kosicki oraz przewodniczący sejmiku województwa Bogusław Dębski. W uroczystościach o podobnym charakterze w Sokółce i Bielsku Podlaskim uczestniczyli członkowie zarządu: Wiesława Burnos i Marek Malinowski.
Po niej uczestnicy wydarzenia przeszli w okolice pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Rynku Kościuszki. Tam odbył się uroczysty apel rozpoczęty od okolicznościowych wystąpień.
Wzmacniać moc naszej armii
Marszałek Kosicki przypominając okoliczności powołania obchodzonego 15 sierpnia święta, zaznaczył, że o zwycięstwie w 18. największej bitwie w historii świata, powszechnie znanej jako „Cud nad Wisłą”, nie zdecydował cud, ale geniusz dowódców, waleczność i męstwo naszych żołnierzy.
Mówił również m.in. o nakładach obecnego rządu na polską armię. Podkreślił, że takie działania to inwestycja w obronę nas wszystkich i naszej ojczyzny przed każdym agresorem.
– Prawo i Sprawiedliwość, jak nikt inny wcześniej, jak nikt dotąd, reformuje i modernizuje siły zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej. To nasz rząd stworzył Wojska Obrony Terytorialnej, Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. I w sojuszu z USA, i innymi państwami NATO szybko i skutecznie wzmacnia moc naszej armii. Nasz rząd zwiększył wydatki na obronę. Podniósł wyposażenie personelowi sił zbrojnych i kupuje najnowocześniejsze uzbrojenie – wymieniał marszałek.
Płk Paweł Lachowski, dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, odczytał zgromadzonym list Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej. Szef resortu obrony podkreślił w liście szczególną rolę Wojska Polskiego w obecnej rzeczywistości.
– Tegoroczne obchody przypadają w dramatycznym momencie. Za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa batalia nie tylko o wolność i niezawisłość Ukrainy, ale i o przyszłość wszystkich europejskich narodów. Agresja Rosji potwierdziła, że Polska wybrała właściwy kierunek rozwoju swoich sił zbrojnych. Aby nie powtórzyły się tragiczne, bolesne zdarzenia z przeszłości naszej Ojczyzny, Wojsko Polskie musi być liczne i silne, nowoczesne i sprawnie dowodzone. To dlatego za priorytetowe zadania uznaliśmy zwiększenie liczebności sił zbrojnych i głęboka modernizację techniczną – pisał minister.
Minister wskazywał też m.in. na nowo przyjętą ustawę o obronie Ojczyzny, dzięki której możliwe będzie zapewnienie stabilnego finansowania rozwoju Polskich Sił Zbrojnych.
Po wystąpieniach wręczone zostały awanse żołnierzy, medale oraz odznaczenia. Uroczystości zakończył apel poległych, salwa honorowa oraz defilada wojskowa, w której poza oddziałami żołnierzy i konnym Szwadronem Kawalerii, można było obejrzeć przejazd sprzętu wojskowego.
Po zakończeniu uroczystości na Rynku Kościuszki dalsze obchody przeniosły się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki, gdzie rodziny z dziećmi mogły dokładnie obejrzeć sprzęt wojskowy. Na smakoszy kuchni wojskowej czekała tradycyjnie grochówka.
W białostockich obchodach święta wzięli udział m.in. żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Oddział Związku Polskich Spadochroniarzy, Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, wojewoda Bohdan Paszkowski, przedstawiciele władz miasta, samorządowcy, reprezentanci środowisk patriotycznych oraz mieszkańcy.
Uroczystości w Sokółce i Bielsku Podlaskim
Świętowano także w innych miastach regionu. W Sokółce samorząd województwa reprezentowała Wiesława Burnos.
– Nasza straż graniczna, funkcjonariusze policji, a szczególnie żołnierze Wojska Polskiego stanęli na wysokości zadania. Znakomicie obronili naszą granicę – mówiła podczas uroczystości. – Dzięki waszej znakomitej postawie ani przez moment, w czasie trwania kryzysu, nie utraciliśmy kontroli nad suwerennością naszej granicy.
W Bielsku Podlaskim obchody święta odbyły się pod pomnikiem Katyńsko-Smoleńskim. Uczestniczący w nich Marek Malinowski, członek zarządu województwa, wskazywał na poświęcenie każdego polskiego żołnierza w tym trudnym czasie.
– To niezwykle istotna data w historii naszego kraju. Przypomina nam o walce, jaką nasi przodkowie toczyli o wolność i suwerenność naszego narodu – powiedział Marek Malinowski. – Dziś dziękujemy za poświęcenie każdego polskiego żołnierza. Zdajemy sobie bowiem sprawę, jak ważne dla naszego bezpieczeństwa jest silne wojsko.
Uczestnicy spotkania złożyli również kwiaty pod pomnikiem Pamięci Narodowej i na mogile żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej WP Narew oraz na mogile żołnierzy IV Uderzeniowego Batalionu Kadrowego AK na cmentarzu wojennym.
***
Bitwa Warszawska zapisana jest jako jedno z największych zwycięstw Wojska Polskiego, które zdołało pokonać nacierającą Armię Czerwoną i przekreśliło plany ofensywy bolszewików na Europę Zachodnią oraz wywołanie międzynarodowej rewolucji komunistycznej. Na pamiątkę tego wydarzenia Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.
Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Kamil Timoszuk