Podsumowanie bieżącego roku i plany na 2022 były przedmiotem wtorkowego (14.12) spotkania Podlaskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (PRDPP), które odbyło się w urzędzie marszałkowskim. W imieniu marszałka Artura Kosickiego wzięła w nim udział Agata Puchalska, dyrektor Biura Kultury UMWP.
Oprócz wydawania opinii, doradzania i konsultowania różnych projektów rada w roku 2021 zrealizowała szereg zadań. Była to m.in. kontynuacja zapoczątkowanej w 2019 r. kampanii społecznej pod hasłem „Promocja zdrowego stylu życia w prewencji chorób cywilizacyjnych”.
– Dzięki wsparciu marszałka i środkom samorządu województwa zrealizowaliśmy cztery odcinki Telezdrowia, poruszającego tematy prozdrowotne. Filmy, od września do listopada, wyemitowała telewizja Białystok – opowiadała Aneta Narel, przewodnicząca PRDPP. – Podlaska Rada Działalności Pożytku Publicznego wyszła naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców regionu, ponieważ wiedza na temat zdrowia, zapobiegania chorobom jest bezcenna.
Filmy dotyczyły przede wszystkim skutków pandemii – tego, jakie choroby się nasiliły w jej trakcie. Były to m.in. otyłość, depresja, wady postawy.
Promocja wiedzy o niepełnosprawności
W przyszłym roku rada nie zamierza zwolnić tempa. Już teraz ma kilka pomysłów gotowych do realizacji. Jest to m.in. próba stworzenia optymalnego algorytmu, służącego pozyskaniu jak największej puli środków z PFRON dla naszego województwa. Zyskane pieniądze byłby do dyspozycji samorządów i mogłyby służyć np. pokryciu kosztów dowozu na rehabilitację. Temat przybliżył Mariusz Rodzik, wiceprezes Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „START”.
– Algorytm trzeba opracować z jak największą korzyścią dla naszego regionu […]. Jedną ze zmiennych do wpisania jest ilość osób niepełnosprawnych sformalizowanych, czyli ilość orzeczeń o niepełnosprawności – wyjaśniał.
Eugeniusz Muszyc zaproponował przeprowadzenie kampanii społecznej, nagłaśniającej korzyści płynące z udokumentowania niepełnosprawności.
– Warto się postarać o te orzeczenia, bo można czerpać z tego korzyści – podkreślał.
Cyklicznie o inicjatywach pozarządowych
W dalszej części spotkania podsumowano pierwsze Podlaskie Forum Inicjatyw Pozarządowych, które odbyło się w dniach 7-10 grudnia br. To nowe przedsięwzięcie samorządu województwa ma pomóc organizacjom NGO z regionu w ubieganiu się o środki na realizację zadań publicznych. Forum cieszyło się dużym zainteresowaniem i przynosi wymierne efekty.
– Będziemy kontynuować ten pomysł – zapowiedziała Izabella Bartoszewska-Leoszko, pełnomocnik zarządu województwa do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Zwróciła też uwagę na role poszczególnych członków rady. Podkreśliła możliwość proponowania tematów wspólnych spotkań.
– Jesteście przedstawicielami rady w niszach na swoim terenie i to wy musicie być głosem organizacji pozarządowych, które was otaczają – mówiła. – To wy powinniście tworzyć program pracy tej rady na najbliższy rok.
Z kolei Agata Puchalska, dyrektor Biura Kultury zaapelowała, by jak najlepiej wykorzystać ten czas.
– W przyszłym roku kończy się kadencja obecnej rady i będziemy przygotowywać się do powołania kolejnej. Dlatego warto kontynuować dobre pomysły – podkreśliła.
Wtorkowe spotkanie zwieńczyło uroczyste podzielenie się opłatkiem w towarzystwie księdza prof. Adama Skreczko. Nie zabrakło też świątecznych upominków. W imieniu marszałka Artura Kosickiego przekazała je członkom PRDPP Agata Puchalska.
***
Podlaska Rada Działalności Pożytku Publicznego działa na terenie Województwa Podlaskiego. Jej głównym celem jest wspieranie działań obywatelskich, poprzez ułatwienie współpracy sektora pozarządowego z samorządem województwa.
Anna Augustynowicz UMWP
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Kamil Timoszuk
Źródło: UMWP