Nowy zespół ochrony zabytków o najbliższych planach

Otwarcie urzędu na pasjonatów dziedzictwa kulturowego, utworzenie rady ochrony zabytków oraz ściślejsza współpraca z instytucjami naukowymi to tylko niektóre z pomysłów nowego zespołu sprawującego pieczę nad dziedzictwem regionu, który o swoich planach poinformował w czwartek (8.02) na konferencji prasowej. Wziął w niej również udział wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

– Ochrona zabytków i dziedzictwa kulturowego z mojego punktu widzenia to bardzo ważny obszar działalności administracji publicznej, więc jako wojewoda będę się temu aktywnie przyglądał i kibicował instytucjom, które są w tym zakresie najbardziej skuteczne. Nie tylko ich pomysłom, ale i realizacji ich w praktyce – mówił na wstępie wojewoda.

Przedstawił dziennikarzom nowy zespół, w którego skład wchodzą: podlaski wojewódzki konserwator zabytków dr Adam Musiuk, jego zastępca – prof. Karol Łopatecki oraz pełnomocnik wojewody do spraw ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego prof. Jerzy Urwanowicz.

– Te osoby wzajemnie uzupełniają swoje kompetencje i mają moje pełne zaufanie – dodał Jacek Brzozowski.

Zabytki dla mieszkańców

Jak podkreślał konserwator, nowy zespół pracuje nad tym, aby Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku nie był tylko miejscem wydawania decyzji, ale także ośrodkiem integrującym społeczeństwo wokół dbałości o dziedzictwo kulturowe, w którym każdy będzie mógł zasięgnąć rady i opinii.

– Chcemy, aby zabytki naszego regionu były dostępne dla mieszkańców. Nie interesują mnie o nich książki zamknięte w gablocie, ale chciałbym, by były to zabytki żywe – żeby każdy mógł do nich wejść, zobaczyć, poznać – podkreślał dr Adam Musiuk.

Współpraca z ekspertami

W planach WUOZ jest także utworzenie rady ochrony zabytków, w której skład mają wchodzić znakomici eksperci, tacy jak: dr Anna Olędzka, ks. dr Jan Nieciecki, prof. Maciej Karczewski czy dr Piotr Fiedorczuk.

Zastępca konserwatora zapowiedział także ściślejszą współpracę z instytucjami naukowymi, jak Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

– Podlasie ma tą fantastyczną sytuację, że zajmuje się nim obecnie najlepszy zespół badań podstawowych historii sztuki w Polsce. W ubiegłym roku odkrył XVII-wieczny ikonostas w Nowoberezowie – to było unikalne wydarzenie w skali Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Chcemy współpracować również z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, a także rozwijać biuletyn konserwatorski – mówił prof. Karol Łopatecki.

Z kolei pełnomocnik wojewody prof. Jerzy Urwanowicz podczas konferencji podkreślał konieczność ochrony i promocji nie tylko zabytkowej architektury i dzieł sztuki, ale także języka, muzyki i dokumentów, które również stanowią element dziedzictwa województwa podlaskiego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments