Spotkanie ma na celu wspierać rozwój klastrów oraz inicjatyw klastrowych. To także okazja, aby promować współpracę między sferą nauki i biznesu, a także tworzyć możliwość do nawiązywania kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami.
– Fundacja Filary Rozwoju bardzo dobrze spełnia swoją rolę. Ta inicjatywa służy działaniu gospodarczemu, naukowemu i samorządowemu. Te trzy elementy są bardzo istotne w rozwoju naszego województwa, bo prowadzą do wdrażania innowacyjności w szkolnictwie wyższym, dalej do klastrów, stowarzyszeń biznesowych, po czym przenoszone są później do gmin, powiatów oraz województwa. Dlatego spotykamy się tu, by o tym rozmawiać. Te kwestie nie dzieją się rewolucyjnie, tylko ewolucyjnie – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Wychodzić poza zadania
Podczas wydarzenia Fundacja Filary Rozwoju przyznała statuetkę „Filar Rozwoju” Zarządowi Województwa Podlaskiego.
– Powinniśmy tę nagrodę dedykować Arturowi Kosickiemu, Marszałkowi Województwa Podlaskiego, który stoi na czele naszego zarządu i jak państwo wiecie, samorząd województwa cechuje otwartość na współpracę z różnymi środowiskami. Gwarantujemy, że ta otwartość z naszej strony nadal będzie i nie będziemy się zamykać również na głosy krytyczne – mówił wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz, przyjmując wyróżnienie w towarzystwie wicemarszałka Marka Olbrysia i członka zarządu Marka Malinowskiego.
Taki tytuł otrzymali także Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły oraz samorządowa instytucja: Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku (WUP).
– Obecnie Wojewódzki Urząd Pracy wychodzi poza zadania, które kojarzą nam się z bezrobociem. Wspieramy wszystkie osoby z regionu w podnoszeniu kompetencji, przedsiębiorców, którzy chcą, aby ich pracownicy doszkolili się, zdobyli nowe umiejętności, ale także wchodzimy do sfery edukacji i to jest ta dobra decyzja samorządu województwa – mówiła Urszula Jabłońska, wicedyrektor WUP dziękując za wyróżnienie.
Marek Malinowski, członek zarządu dodał, że tego rodzaju wydarzenia tworzą grunt pod stwarzanie lepszych warunków życia w regionie. Mają to zapewnić m.in. fundusze europejskie przyznane województwu w ramach programu regionalnego.
– Zaczyna się nowa edycja Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 i zarówno jednostki samorządu, uczelnie czy przedsiębiorcy będą mogli w ten sposób rozwijać swoją działalność jak i z tego korzystać – mówił członek zarządu.
Dobro mieszkańców
Z kolei Mariusz Dudziński, burmistrz Tykocina zaznaczał, że organizacja wydarzenia jest także istotna dla tykocińskiego samorządu.
– Jeśli chodzi o wymianę doświadczeń, o poznanie, nawiązanie partnerstw to jesteśmy tym samorządem, który jest otwarty. Od pięciu lat szukamy partnerów zarówno w Polsce oraz za granicą do tego, żeby w różnych zakresach – działalności społecznej, kulturalnej i samorządowej przełożyło się to na dobro mieszkańców – mówił burmistrz.
W pierwszym dniu forum uczestniczyli także m.in. Bogumiła Olbryś – dyrektor Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, przedsiębiorcy oraz samorządowcy.
Dwudniowe wydarzenie (3-4.10) jest adresowane do uczelni wyższych, małych i średnich przedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego, instytucji otoczenia biznesu i sektora tworzenia nowych technologii, przedstawicieli organizacji pracodawców, organizacji pracowników
Cezary Rutkowski, Paulina Dulewicz
fot.: Krzysztof Duszyński