Od piątku 30 czerwca do 20 lipca na Rynku Kościuszki można oglądać wystawę „Historia planowania przestrzennego Białegostoku od XVIII do XXI wieku” przygotowaną z okazji 100-lecia powstania Towarzystwa Urbanistów Polskich. W otwarciu wystawy uczestniczył prezydent Tadeusz Truskolaski.
Wystawa została zorganizowana przez pracowników Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Białymstoku we współpracy z białostockim oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich, przy udziale Archiwum Państwowego w Białymstoku i Narodowego Instytutu Dziedzictwa Pracowni Terenowej w Białymstoku. Przedstawia kilkanaście przekrojowo wybranych opracowań urbanistycznych od czasów Jana Klemensa Branickiego do czasów współczesnych. Są to opracowania urbanistyczne w formie map obejmujących całe miasto.
– To bardzo interesujące przedsięwzięcie. Wystawa pokazuje, jak Białystok rozwijał się w danym okresie oraz jakie były plany dotyczące rozwoju przestrzennego naszego miasta, warto ją obejrzeć – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Chociaż nie wszystkie prezentowane założenia zostały zrealizowane, to każdy z okresów w historii znalazł odbicie w obecnym kształcie Białegostoku.
Prezentowane opracowania to m.in. obecne i archiwalne studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Białegostoku, archiwalne miejscowe plany ogólne zagospodarowania przestrzennego Białegostoku, archiwalny plan regulacyjny, jak też najstarsze dostępne opracowania kartograficzne z XVIII wieku. Mapy zawarte na kartach wystawy zostały przygotowane w skali umożliwiającej identyfikację charakterystycznych punktów czy też konkretnych ulic i budynków. Dzięki temu każdy odwiedzający wystawę może zobaczyć, jak jego okolica wyglądała w planach 50, 100, czy 200 lat temu. Każdy z planów został uzupełniony krótkim opisem przybliżającym historię powstania dokumentu.
Towarzystwo Urbanistów Polskich założyła w 1923 r. grupa twórców i naukowców, a jednocześnie społeczników skupionych wokół Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Inicjatorem powołania TUP był prof. arch. Oskar Sosnowski, twórca wielu wybitnych projektów, m.in. kościoła p.w. św. Rocha w Białymstoku, czy kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła przy Placu Narutowicza w Warszawie.
Dziś Towarzystwo liczy około 1000 członków w kilkunastu oddziałach regionalnych, do których zalicza się także Oddział w Białymstoku. Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich w Białymstoku ma swe źródła przed II wojną światową, kiedy działało tu kilku członków towarzystwa. Koło TUP w Białymstoku zostało powołane 28 listopada 1961 roku, a przekształcenie koła w Oddział TUP w Białymstoku nastąpiło 10 czerwca 1970 roku. Przedstawiciele białostockiego oddziału TUP skupieni są głównie w publicznych służbach planistycznych w Białymstoku i Suwałkach, w tym w Departamencie Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz w Podlaskim Biurze Planowania Przestrzennego.