21 listopada 2023 r. w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej obyły się prezentacje projektów badawczych uczniów ze szkół ponadpodstawowych, które zostały zakwalifikowane do etapu regionalnego konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”! Organizatorem konkursu w woj. podlaskim jest Politechnika Białostocka, która w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA wspiera zdolnych uczniów z naszego regionu.
W finale regionalnym wystąpiło 16 zespołów, które otrzymało dofinansowanie na realizację swoich pomysłów w wys. do 10 tys. zł. Zdolni uczniowie do 31 października 2023 r. realizowali w swoich prace badawcze w pojedynkę lub w zespołach trzyosobowych. Swoje pomysły opierali o wiedzę z dziedzin takich jak m.in.: automatyka, elektronika, inżynieria biomedyczna, inżynieria środowiska, energetyka, nauki leśne, nauki o zarządzaniu
i jakości, czy też sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Co ważne, udział w konkursie wiązał się ze wsparciem opiekuna ze szkoły, ale i eksperta z Politechniki Białostockiej, który sprawował opiekę merytoryczną i służył uczniom swoją wiedzą i doświadczeniem.
Zespoły wystąpiły przed komisją konkursową oraz publicznością w dwóch blokach. Wśród nich znaleźli się zdolni uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z Białegostoku, Hajnówki, Dąbrowy Białostockiej oraz Bielska Podlaskiego. Przeważały prace z zakresu ekologii, energetyki oraz programowania. Wiele projektów skupiało się na tematach, które są na czasie i mają znaczenie dla społeczności lokalnej, a więc badają poziom zanieczyszczenia środowiska naturalnego, jakość powietrza, wody oraz poziom zużycia energii. Uczniowie klas o profilach ścisłych skoncentrowali się na rozwiązaniach technicznych, które wykorzystali do opracowania projektów z obszaru geodezji, robotyki, elektroniki i informatyki. Powstał m.in. robo, który sprawdzi się w obszarach trudno dostępnych, nowoczesna metoda archiwizacji budynków, czy urządzenie do produkcji materiału do druku 3D.
Komisja konkursowa, w skład której weszli naukowcy z Politechniki Białostockiej oceniali wartość naukową zaprezentowanych prac. Liczyła się inwencja i oryginalność w wyborze tematów, a także kreatywność i podejście do tematu badawczego. Kluczowe znaczenie miał charakter użytkowy projektu i możliwość zastosowania go w praktyce.
Po burzliwych obradach komisja konkursowa wyłoniła 5 laureatów etapu regionalnego konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”:
- „Spy Rover – robot ratunkowo-rozpoznawczy” –Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
- „Monitorowanie i optymalizacja warunków w mieszkaniu” –Technikum Programistyczne INFOTECH
- „Air Quality Meter System” – II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim
- „Waloryzacja środowiska przyrodniczego w wybranych dzielnicach Białegostoku i na obszarach podmiejskich na podstawie skali porostowej” – VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku
- „CyberFill” –Technikum Programistyczne INFOTECH
5 zwycięskich zespołów uczniowskich przechodzi do etapu międzywojewódzkiego. Będą reprezentować województwo podlaskie w wielkim finale, który odbędzie się 6 grudnia na kampusie Politechniki Białostockiej. Zdolni uczniowie będą konkurować z zespołami z województw lubelskiego i podkarpackiego. 6 najlepszych zespołów projektowych z trzech województw otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe!
Konkurs „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec jest realizowany w obszarze NAUKA w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Dofinansowano ze środków dotacji celowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Więcej o I edycji konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”
fot. Dariusz Piekut /Politechnika Białostocka.